F1 2020 incelemesi

tarafından
43
F1 2020 incelemesi

Son güncelleme:5 Temmuz 2020

Motor sporlarını seven birçok kişi, bu spora ait yeni video oyunlarını da herhalde her sene merakla bekliyordur. Aynı şey bizler için de geçerli ve bu sene güzel bir sürpriz ile F1 2020 oyununa erkenden sahip olmayı başardık. Oyunu birkaç gün önce elde ettik, bolca da oynadık ve şimdi ambargonun kalkması ile birlikte inceleme yazımızı sizlere sunuyoruz. Bu yazıya öncelikle oyunda ön plana çıkan içeriklerden bahsederek başlamak istiyorum. Çok klasik ve temel içeriklere değinmemeye gayret edeceğim; kendileri seneden seneye pek değişmiyor.

F1 2020 oyununun en ilgi çekici özelliği, tamamen yeni bir My Team modu. Bu oyun modu aracılığı ile öncelikle kendi karakterimizi oluşturuyoruz ve kendisine bir isim veriyoruz. Ardından da gerçek hayatta olduğu gibi kendi takımımızı kuruyoruz; o takıma sponsorlar alıyoruz, motor tedarikçileri seçiyoruz ve takımımızı oldukça detaylı bir şekilde özelleştiriyoruz. Sonucunda ise pistteki on birinci takım olarak lig kariyerimize başlıyoruz. Oyundaki bu içerik, bugüne kadar görebileceğiniz en gerçekçi deneyimi sunuyor bence.

Eğer bahsi geçen motor sporlarını seviyorsanız, My Team isimli yeni mod sizi gerçekten haftalarca, belki de aylarca kendisine bağlayabilecek bir yapıya sahip. Takımımıza ait yeni departmanlar açmak, yapılar kurmak ve tüm bunları belli bir mantık çerçevesi içerisinde ilerletmek gerçekten anlayana zevkli olabiliyor. Aynı zamanda takıma yeni sürücüler alabiliyoruz ve onları istediğimiz yönlerde geliştirip, yarışlarda daha iyi olmalarını sağlayabiliyoruz. Özellikle rol yapma tarafı güçlü olan bir içerik sunuyor My Team.

My Team, tek başına tekli oyuncu temelli oyun modlarını taşıyabilecek güçte olsa bile her oyuncu, bu içeriğe ilgi duymayacaktır. Eğer siz, daha sosyal bir deneyim yaşamak istiyorsanız, F1 2020 oyununda başka bir yeni özellik de yer alıyor. Aslında kendisi tam olarak yeni değil ama 2014 senesinden beri görmüyorduk bunu. Bahsettiğim özellik ise tabii ki ekranı ikiye bölerek yarış deneyimi yapmak. Eğer ikinci kontrolcünüz varsa, arkadaşınız ile birlikte koltuğa oturun ve onunla rekabet edin. Benim arkadaşım olmadığı için bu modu denemedim.

F1 2020

F1 2020, Michael Schumacher ile geliyor

Konu, motor sporları olduğu zaman efsane bir isim olan Michael Schumacher, F1 2020 oyununda yer alıyor. Motor sporları ile ilgilenmeyen insanların bile isim olarak tanıdığı bu efsane, kendisi ile birlikte ikonik yarış arabalarını da oyunda bulunduruyor. Eğer bu oyunun gerekli özel sürümünü satın alırsanız; Benetton B194, Benetton B195, Jordan 191, Ferrari F1-2000 ve Ferrari F2004 araçlarını deneyimleyebiliyorsunuz. Michael Schumacher efsanesine ait görünümler, sürücü kıyafetleri, ifade hareketleri ve daha fazlası da oyunun içinde yer alıyor.

Tabii ki her şey My Team modu, bölünmüş ekran deneyimi ve Michael Schumacher isimli efsaneden ibaret değil. Herhangi bir oyun moduna girdiğiniz zaman gözünüz şöyle yeni pistler arıyor ve F1 2020, onları içerisinde bulunduruyor. Hollanda sınırları içerisinden Circuit Zandvoort ve Vietnam sınırları içerisinden Hanoi Street Circuit pistler, bu video oyunu ile oyuncuların karşısına çıkıyor. Tamamen sıfırdan üretilmiş olan bu pistler, kalite ve zorluk olarak ciddi anlamda ön plana çıkıyor. Özellikle de Hanoi Street Circuit, zorlayıcı olabiliyor.

Zorluk demişken, F1 2020 oyununun önemli bir yeniliği de ulaşılabilirlik kategorisinde karşımıza çıkıyor. Karşımızda nasıl bir video oyunu olursa olsun, ulaşılabilirlik oldukça önemlidir ve bu oyun da ulaşılabilir olmaya önem veriyor. Eğer motor sporlarını seviyorsanız ve bu türdeki bir video oyununa ilk defa adım atacaksanız, F1 2020 oyununda türe yeni oyunculara hitap eden kolay bir mod bulunuyor. Bu mod aracılığı ile oyundaki bazı simülasyon temelli zorluklar hafifletiliyor ve oyuna çok daha sakin bir şekilde başlıyorsunuz.

F1 2020 oyunundaki günlük oyuncu modu veya deneyimsiz oyuncu modu aktifleştirildiği zaman sadece oyundaki simülasyonlar hafifletilmiyor; aynı zamanda oyunun menüsü de sakin bir hal alıyor. Bu sayede de oyuncu, ihtiyacı olmayan ayarların içerisinde boğulmuyor. Bu özellik sadece tekli oyuncu temelli içeriklerde aktif olduğu için rekabetçi olan çevrim içi yarışlar da etkilenmiyor. Çevrim içi yarışlarda yer alabilmek için; gerçek oyunculara karşı rekabet edebilmek için bu yardım modunu kapatıp, temel oyuna geri dönmeniz gerekiyor.

F1 2020

İçerik konusunda yarı yolda kalmıyorsunuz

Hemen yukarıda, F1 2020 oyununun çevrim içi temelli içeriklerine değinir gibi olmuştuk. Dilerseniz şimdi o oyun modlarına daha yakından bir göz atalım. Eğer bu video oyununda rekabet arıyorsanız veya elektronik spor çerçevesi içerisinde yer almak istiyorsanız, ihtiyacınız olan adres, direkt olarak bu yapıtın çevrim içi ve çoklu oyunculu modları olacak. Oyununda, çoklu oyunculu olarak hem sıralamalı, hem de sıralamasız yarışlar bulunuyor ki çok da fazla rekabet aramıyorsanız, sıralama bulundurmayan yarışlar size hitap ediyor.

Günümüzde çevrim içi servis olmayan pek oyun kalmadı. F1 2020 de bir çevrim içi servis ve bu sebepten ötürü oyunda haftalık, aylık ve sezonluk olarak dönen içerikler bulunuyor. Bu içeriklerin tamamı çevrim içi servislerin içinde bulunuyor tabii ki. Mesela, haftalık olarak değişen meydan okuma temelli içerikleri tamamlayabiliyorsunuz ve liglere katılım gösterebiliyorsunuz. Elektronik spor için de ayrı bir sekme bulunuyor ve eleme yarışlarına oradan katılabiliyorsunuz. Aynı yarışları izlemek için de bir bölge bulunuyor tabii ki.

Oyunun genelinde ise zamana karşı yarışlar, Grand Prix modu, şampiyonalar ve 10 sene kadar sürebilen bir kariyer modu bulunuyor. Tüm bu içeriklerin içerisinde lisanslı olan takımları, arabaları, pistleri ve daha fazlasını görebiliyorsunuz. Aynı zamanda oyunun içerisinde 16 adet klasik araba da yer alıyor. Eğer, Formula 1 tarafı sizin için yeterli gelmezse, Formula 2 için bir lisans da oyunda yer alıyor. Eğer dilerseniz Formula 2 için deneyiminize yarım veya tam sezon olarak başlayabiliyorsunuz. Bu içeriklerde 2018 ve 2019 sezonları deneyimlenebiliyor tabii ki.

Ben, net ve eğlenceli bir amacımın bulunduğu oyun modlarını seviyorum. Bu yüzden de en çok ilgimi tekli oyunculu tarafındaki kariyer ve My Team modları çekiyor. Zamana karşı yarışlar, şampiyonalar ve diğer tip tekli oyuncu temelli içeriklerde açıkçası pek eğlenmem mümkün olmadı. Ambargolu bir zamanda, oyun daha piyasaya sürülmeden kendisini deneyimlediğim için çevrim içi temelli oyun modlara da çok göz atabildiğimi söyleyemeyeceğim ama bu oyun markasının geçen seneki sürümlerine göre devrim getirecek bir özellik bulunmuyor oralarda.

F1 2020

F1 2020 için oynanış kısmına da değinelim

F1 2020 gibi bir video oyununda en önemli şey, oynanıştır. Tabii ki pistlerin ve arabaların da oldukça gerçekçi olması gerekiyor ama oynanış kaliteli olmazsa, bu tip yapıtlar pek oynanabilir olmuyor. Codemasters, bu seri ile tutturduğu başarılı oynanış mekaniklerini yeni oyunda da korumayı başarmış ve özetle, başarılı bir oynanış sunulmuş. Yalnız, içeriklerde gördüğümüz gibi öyle ağzınızı açık bırakabilecek bir özellik, oynanış kısmında yer almıyor. Yani, yenilik olarak fark edebileceğiniz ilk ve en büyük şey, frenlerle alakalı olacaktır.

Geçtiğimiz senenin video oyunlarında fren mesafesi, üzerinde net olarak durulmuş bir olay değildi. Codemasters, F1 2020 oyununda fren mesafelerinin üzerine inanılmaz gitmiş gibi görünüyor; inanılmaz gerçekçi bir deneyim yaşanıyor bu konular üzerinde. Aynı şekilde arabaların yol tutuşu da serinin geçen oyunlarına göre çok daha gerçekçi. Bu sayede o zorlu pistlerdeki köşelerden ustaca dönmek, inanılmaz güzel bir his veriyor. Hem yol tutuşu, hem de fren mesafeleri olabildiğince gerçekçi ayarlandığı için eğlenceli bir oynanış da sunuluyor.

Oynanış tarafındaki özellikleri en çok, gerçek simülasyon ile oyunu oynayan oyuncular hissedecektir. Ben bu oyunu incelediğim sırada çok büyük bir oran ile gerçekçi olarak oynadım oyunu. Simülasyon hissi ve temel oynanış inanılmaz gerçekçi idi. Yalnız, daha önce de söylediğim gibi F1 2020 oyununda bir günlük oyuncu modu bulunuyor ve bu modu aktif hale getirdiğiniz zaman bile oyundaki o yenilenen oynanış hissini fark edebiliyorsunuz. Yalnız, ben genel olarak oynanış tarafında daha büyük, My Team seviyesinde bir yenilik bekliyordum.

F1 2020, en çok oynanışı ile oyuncuları kendisine bağlayacaktır. F1 2019 oyununun oynanış tarafı yeterince başarılı idi ve tabii ki bozuk olmayan bir şeyi de düzeltmeye gerek yok. Bu yüzden oynanışın minimum seviyede iyileştirilmiş olması çok dert değil ama bu tip senelik oyunlarda da insan büyük bir olay görmeyi istiyor. 10 senelik kariyer modu ve tabii ki tamamen yeni My Team modu, çok büyük yenilikler ve iyileştirmelerden oluşuyor ama aynı seviyedeki bir yeniliği, oynanış tarafında da görmeyi çok isterdim ama göremedim efendim.

F1 2020

En gerçekçi motor sporu, bu oyunda görünüyor

F1 2020, sadece oynanış ve içerik tarafındaki kalitesi ile gerçekçiliği ile dikkat çekmiyor. Bu yapıtın aynı zamanda görsel kalitesi de çok ön plana çıkıyor. Özellikle güçlü bir bilgisayarınız varsa, bu yeni görsel özellikleri, yeni pistlerde çok rahat fark edebiliyorsunuz. Pistlerin oluşturulma şekilleri, yenilenen ışıklandırmalar ve iyileştirilen doku kaplamaları, zaman zaman ağzı açık bile bırakabiliyor. Yalnız, PlayStation 4 ve Xbox One gibi konsollarda görsellik, serinin önceki oyunlarına göre öyle büyük bir fark göstermiyor oyunculara.

Hem pistlerin görselliği, hem de arabaların gerçekçiliği konusunda bizi memnun eden F1 2020, performansı ile de ağızları açık bırakıyor. Eğer ortalama üstü kalitede bir bilgisayarınız varsa, etkileyici grafikler ile güzel bir performans yakalayabiliyorsunuz. Güçsüz bilgisayarlar da idare eden bir görsel seviyede yine akıcı bir performans ile oyunu deneyimleyebiliyor. Bu yapıtın PlayStation 4 ve Xbox One sürümleri hakkında da konuşmak isterim ama konsol sürümlerinde performans olayının nasıl olduğunu ne yazık ki bilemiyorum.

Sesler ise her zaman olduğu gibi kaliteli. Arabaların, onların içerisindeki motorların, çevrenin ve alakalı diğer birçok sesi inanılmaz güzel bir şekilde işitebiliyorsunuz. Yalnız, oyun ne yazık ki müzik konusunda biraz zayıf. Yani, dinlediğiniz zaman birkaç hoş parça bulunuyor oyununun içerisinde ama onların hiçbiri akılda kalıcı seviyede değiller. Biliyorum, bu tip oyunlar için müzikler çok önemli değil ama ben sese ve müziğe çok önem veriyorum. Bu yüzden de video oyunlarında müziklerin üzerine gidilmediği zaman gerçekten üzülüyorum.

Her şeyi özetlemek gerekirse F1 2020, oldukça başarılı bir video oyunu. Konu içerik olduğu zaman My Team ve kariyer modları, tekli oyunculu temelli içerikleri seven oyunculara inanılmaz kaliteli bir deneyim sunuyor. Eğer siz çevrim içi içeriklerden hoşlanıyorsanız da sıralamalı ve sıralamasız farklı yarış seçenekleri karşınıza çıkıyor. Temel oynanış, mekanikler, pistler ve arabalar hakkındaki her şey de gayet başarılı. Oyundaki görsellik, performans ve ses efektleri de yeterince kaliteli. Türü seviyorsanız, bu oyunu öneriyorum.

Bir önceki yazımız olan The Sims 4: Get Famous incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.