Efsane Olmuş 7 Rpg Oyun

tarafından
153
Efsane Olmuş 7 Rpg Oyun

Sizler için en iyi Rpg oyunlarını derleyip hikayelerini ve oynanış sistemlerini anlattık.

Fallout Serisi

İlk olarak 1997 yılında çıkmıştı ve büyük bir ilgi toplamıştı. 2 boyutlu grafikleri olsa da o zamanlar insanlar bu oyuna akın ediyordu. Son oyunu Fallout 4 ise 2015’te çıkış yaptı ve satış rekorları kırdı. Oyunun konusuna gelirsek gelecekte meydana gelen bir nükleer savaş sonucu dünya berbat bir hale gelir. İnsanlık açlık, susuzluk ve korkunç hastalıklarla savaşmaktadır. Buna rağmen hala savaşan ordular vardır. Seçeceğimiz yok ise bize kalmıştır. Bununla beraber oyunda karakterimizi oluşturup fiziksel görünüşünü ve yeteneklerini belirleyebiliyoruz. İstersek çok sakin, barış canlısı bir karakter yapabilir istersek her işini kaba kuvvet ile halleden, silahlarını yanından ayırmayan bir karakter de oluşturabiliriz.

Dragon Age serisi

İlk oyunu Dragon Age Origins ismiyle 2009 yılında çıkmıştı ve çok sevilmişti. Bunun üzerine 2011’de çıkan Dragon Age 2 pek sevilmedi. 2014 yılında çıkan Dragon Age Inquisition ise dikkatleri tekrar üzerine topladı. Karakter oluşturma ekranından tut savaşın ortasına her anında heyecan bulunan bu oyun sizin seçimlerinize göre ilerliyor ve pek çok sonu bulunmakta. Harika hikayesi, kurgu dünyası ve savaş mekanikleri bulunan oyunda bütün grubunuzu istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz.

South Park Stick of Truth

Ünlü Dizi South Park’ın oyununu oynamak için diziyi izlemenize gerek yok (ben dizi hakkında hiç bir bilgiye sahip olmadan oynadım). oyun harika mizah anlayışı, dövüş sistemi , hikayesi ve müzikleri ile sizi bilgisayar başına kilitleyecek. South Park’a taşınan bir çocuğu oynadığımız oyunda (ki bu çocuğu biz oluşturuyoruz) kendimizi bir sokak oyununun içinde buluyoruz. Fakat bu oyun bizim oynadığımız saklambaç, kör ebe gibi bir oyun değil. Dev bir Rol Yapma Oyunu. Başlangıçta basit başlayan bu oyun ileride bütün kasabayı etkilemeye başlıyor ve bir oyundan fazlasına dönüşüyor.

Oyunda 4 sınıf bulunuyor. Bunlar Savaşçı, Büyücü, Hırsız ve Yahudi (bu niye var anlamadım). Ayrıca 2 krallıktan birini seçebiliyoruz. Not: serinin ikinci oyunu South Park Fractured But Whole yakında çıkıyor.

Mount and Blade Warband

Tamamen türk yapımcılar tarafından yapılan oyun 2014’te yılın en iyi RPG oyunu seçince hepimiz gururlanmıştık. Oyun Kardalya isminde bir diyarda geçiyor ve bu diyarda 6 tane millet bulunuyor (her millet gerçek ırklardan özenilmiştir). Oyunda tamamen serbestiz. İster bir devletin hükümdarına bağlılık yemini eder ve o devletin yükselişi için uğraşırız. İstersek kendi ülkemizi kurup başkalarını bizim derebeyimiz yaparız. Hatta istersek bir tüccar olup hiç savaşlara katılmaz ve sadece ticaret yaparız. Veya bir haydut bile olabiliriz. Oyunda ne yapacağınız tamamen size kalmış.

Not: Serinin yeni oyunu Mount and Blade Barnerlord yakında çıkacak. Hiç bir oyunu korsan oynamanızı önermem ama bu oyun Türk yapımı olduğu için daha şiddetle satın alarak oynamanızı öneriyorum.

The Elder Scrolls V: SKYRIM

İlk oyunu 1994 yılında çıkan The Elder Scrolls serisinin en efsane oyunu şüphesiz 2011 yılında çıkan SKYRIM’dir. “Hiç bitmeyen oyun” olarak bilinir ve bu lakabı sonuna kadar hakeder. Ben 1 yıl boyunca sıkılmadan oynadım ki bu süre çoğu SKYRIM oyuncusundan daha az. Oyun Tamriel isimli bir imparatorluğun Skyrim isimli eyaletinde geçer. Skyrim buzlarla kaplı bir bölgedir ve burası savaşçılıkları ile bilinen Kuzeylilerin ana vatanıdır. İmparatorluğa nefretleri ile bilinen Kuzeyliler bir isyan başlatırlar. Bu isyan Skyrim’i yıkıma götürürken ejderhalar ortaya çıkmaya başlar ve bizim oynadığımız karakterin Ejderdoğan olduğunu öğreniriz. Oyunda hem ejderleri durdurmalı hem de seçtiğimiz tarafa katılıp Skyrim’i barışa kavuşturmalıyız. Harika hikaye, harita, müzikler, savaş, gizlilik, büyü sistemi ve sayılamayacak kadar çok özellikle sizi oyuna bağlar. Oyunun zaten oynanış süresinin uzun olmasının yanında oyuna tekrar tekrar başlamak isteyeceğiniz bir oyun. Çünkü mod yapımcıları sağolsunlar modlar sayesinde oyunu çok daha farklı şekillerde oynayabilirsiniz. Mod yüklemeseniz de çok uzun süre oynayabileceğiniz bu oyunu hala oynamadıysanız şanslısınız çünkü önünüzde oynanacak harika bir oyun var.

Witcher Serisi

Tam olarak bir RPG sayılmasa da pek çok RPG oyunundan daha etkileyici bir oyun. Kendi seçimimizi yapıp hikayeyi şekillendirebildiğimiz oyunun pek çok sonu mevcut. Harika hikayeye sahip bu oyun serisi tam 3 oyundan oluşuyor.

Dark Souls Serisi

Zorluğu ile ün salmış oyunu bitirmek her yiğidin harcı değil. Saatlerinizi harcatıp ter döktürecek bu oyun tam bir RPG olmasa da serimize girmeyi hakediyor. Serinin 2016 yılında çıkan 3. oyunu oldukça beğenildi. Grafikleri, hikayesi ve tabi ki zorluğu ile hırslı oyuncular için harika bir oyun.

Bir önceki yazımız olan Oyun Dünyasının İkonik Karakterleri #3 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.