Dünyanın İlk Bilgisayar Oyununu Merak Ettiniz mi?

Dünyanın ilk bilgisayar oyunu Bill Gates ve Neil Konzen tarafından yazılan Donkey bas oyunudur.

Dünyanın ilk bilgisayar oyunu Bill Gates ve Neil Konzen tarafından yazılan ve o zamanın bilgisayar teknolojisine göre geliştirilen Donkey.bas uygulamasıdır.

Oyunun Yapıldığı Ve Oynandığı Bilgisayar

Donkey.bas oyunu, 1981 yılında o zamanın teknolojisinde ilk bilgisayarlar için PC DOS işletim sistemi için 8 bit olarak tasarlanmıştır.

IBM, 30 yıl önce ilk kişisel masaüstü bilgisayarı IBM 5150’yi uyurmuştu. MicrosoftBASIC yazılımı altında çalışan bilgisayar, beraberinde de ilk bilgisayar oyununu da kullanıcılara sunuyordu.

Oyun içeriği nedir ?

Oyun içerik olarak aslında bugünün yarış oyunları mimarisine bir öncü olmuştur. Oyun içerisinde bir arabayı kontrol etmekteyiz ve yol boyunca karşımıza çeşitli engeller çıkmakta ve bu engellerin birçoğu “Donkey” adından da anlaşılabileceği gibi önümüze çıkan eşeklerdir.Oyun içinde 4 çeşit renk kullanılmıştır; Turkuaz, beyaz, gir tonları ve koyu gri tonlarında olmak üzere 4 renk.

Oyunun Sektöre Katkısı

Bu yazımızı da inceleyin !

O zamanın teknolojisinde böyle bir oyun tasarlamak zor fakat bugün onlarca RPG, FPS tarzında oyun ortaya çıktı ki insanlara böyle oyunlar çocuk oyuncağı gibi gelebilir.

Donkey.bas gelecekteki birçok yarış oyununun atası olarakda bilinmektedir. Kısaca bugünki yarış oyunlarında ve sektörün ilerlemesinde büyük bir katkı payı vardır.

Gelelim Oyunun Yapıldığı Bilgisayarın Özelliklerine

IBM 5150, IBM’in 12 Ağustos 1981 tarihinde New York’da bir basın toplantısı ile tanıttığı ilk kişisel bilgisayardır.

Piyasaya çıktığı zaman beş yılda 250 bin satış rakamı beklenirken yılda 1 milyon satışa ulaşmıştır. 4.77 mhz intel 8088 mikroişlemciyle çalışıyordu, 16 kilobyte belleği, 160k floppy disk sürücüsü ve ek ücretle satın alınan renkli monitörü vardı.2 Nisan1987 tarihine kadar üretilmiştir.

Dünyada Yapılan İlk Dijital Oyun

Dünyada oluşturulan ilk dijital oyun ise “Spacewar” adlı grafik içeren oyun 1961 yılında yayınlanmıştır he diğer oyun 1981, bu neden ilk oyun değil derseniz bu oyun PC oyunu değildir, değişik makinalarda oluşturulmuştur. Fakat bugünün nokia 3310 oyunları ile bile yarışamayacak derecede bir oyun, ama o zamanlar başka grafik içerikli oyun olamdığı için insanlar eğlenmeyi bilmişler. Bu oyun ise 200 saat gibi bir sürede yazılmıştır. İki kişi ile oynanabilen ve uzay savaşları konulu bir oyundur. oyuncu kontrolleri saat yönünde ve saat yönünün tersine döndürme olmak üzere, itme, yangın ve hiperuzay içerir.Bu oyunda zaman içerisinde kayıp olup gitmiştir.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası