Dünyanın En Çok Oynanan Oyunu

oyunlar

Özellikle bu pandemi döneminin de araya girmesiyle bireyler evde daha fazla zaman geçiriyor ve bir çok kişi kendini online oyunlara veriyor bu yüzden yazımızda sizlere dünyanın en çok oynanan oyunu listesi oluşturduk.

Oyun sektörününde zaman içerisinde gelişmesiyle de her geçen gün yeni oyunlar karşımıza çıkmakta. Bu yazımızda dünyada en çok oynanan oyunlar listesini sizlerinde oynamaktan zevk alacağınız bazı oyunları göstereceğiz. Oluşturduğumuz listede dünyanın en çok oynanan oyunu 2020 ve daha eski de olacak. Listemizde bulunan oyunlar arasında herhangi bir sıralama yapılmamıştır, karışık olarak listelenmiştir.

Minecraft

Minecraft RTX
Minecraft

Oyunun ismi, “mine” ve “craft” kelimelerinden, yani “maden” ve “işlemek” den türetilmiştir. Oyun içerisinde çeşitli materyalleri bir araya getirerek onlardan yeni malzemeler elde edilebilmektedir. Yani maddeleri işleye bilmekteyiz. Örneğin ağacı keserek toplaya bileceğiniz odunlar ve kazılarak toplaya bileceğiniz madenleri istenilen miktarda toplayıp birleştirilerek kılıç, yatak, masa gibi eşyalar oluşturulabilir. Bu da oyunun isminde bulunan “craft” kelimesinin tam olarak nereden geldiğini göstermektedir. Kısaca Minecraft, eskiden de bildiğimiz LEGO gibi diyebiliriz, küplerle, çeşitli ürün ve materyallerle farklı tasarımların yapılabildiği, sonsuz yapı taşı ve tuvale sahip, farklı modlardan oluşan 3 boyutlu bir oyundur.

Fortnite

fortnite
Fortnite

Battle Royal oyunu olmak dışında aynı zamanda oyuncuların dört kişilik ekip kurup çeşitli görevler yapabildiği bir oyundur. 25 Temmuz 2017 tarihi itibariyle PC, PS4 ve Xbox One platformlarında satılmaya başlanılmıştır.

Fortnite oyununda Battle Royale bölümünde bulunan inşa etme özelliği sayesinde oyun diğer battle royale oyunlarına göre daha farklıdır. İnşa etme özelliğinden dolayı oyuncu kendini koruyabileceği ve saklanabileceği kaleler de yapabilmektedir.

League of Legends (LOL)

lol viego
League of Legends

Lol oyunu üç koridordan oluşmaktadır. Oyunda genel olarak yapmanız gereken, koridorlarda ilerleyip en sonunda karşı takımın üssünde bulunan Nexus ismi verilen binayı yok yıkmanız gerekiyor. Şampiyon adı verilen karakterlerle oynanılmaktadır ve her şampiyonun kendisine ait üç normal, bir tane de ultimate skill adı verilen özellikleri bulunmaktadır. Her şampiyon ile oynama şekli, amacı, oyuna başladığı alan farklılık göstermektedir. Oyun genel olarak oynadıkça keşfedilen değişik özelliklerle öne çıkmaktadır. Para karşılığı Riot Point (RP) alabilir ve bunlarla IP biriktirmek gerekmeden üst seviye karakterler alınabilmektedir. Para ödemeden her maç sonunda verilen IP’lerle karakter, silah vb. özellikler de aynı zamanda alınabilir.

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG)

Pubg
Pubg

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), maksimum 100 oyuncu ile oynayabildiğiniz. Oyunun başında oyuncuların istedikleri zaman uçaktan atlayıp paraşütleriyle haritanın herhangi bir yerine atlayarak, birbirlerine karşı savaştıkları bir oyundur, oyundaki genel olarak yapmanız gereken, çeşitli yerlerden bulunan silah ve materyaller toplayarak oyuncuları öldürüp, ölmeden son kalan oyuncu olmaya çalışmak. Oyunda haritanın güvenli alan zamanla daralmaya başlayacaktır ve güvenli alan dışında olan oyuncuların zamanla canı azalacaktır. Alan içerisine giremeyen oyuncular ise belirli bir süre sonra ölecekler ve bu özellik de zamanla oyuncuları birbirlerine daha da yaklaştırarak oyunun daha çabuk bir şekilde bitmesini sağlamaktadır.

Counter Strike Global Offensive (CSGO)

ping düşürme
Counter Strike Global Offensive

CSGO) 1999 yılında çıkan Counter-Stike oyununun bir başka versiyonudur. Oyunun tarzı kısaca FPS denilen “First Person Shooter” bir başka deyişle karakterlerin kendi gözünden, farklı bir bakışla kafa gözü kamerasından oynayabilmesidir. Counter-Strike rakiplerinizle karşılıklı çatışmaların olduğu bir oyundur.

Kendi takımınızla beraber hareket edebilir, beraber karşılaşmalar kazanabilir ya da kaybedebilirsiniz. Oyun Anti-Terörist ve Terörist isminde iki farklı takımın karşılaşmasıyla başlar, takımlardan birisinin tüm oyuncularını öldürmekle kazanılabilen bir oyundur. Ayrıca, Terörist takımının oyun içerisinde bomba kurabilme özelliği de vardır. Yani sadece oyuncuların tamamını öldürmek yerine terörist takımdansanız bomba kurup patlamasını sağlayabilirsiniz. Eğer Anti-Terörist takımındansanız kurulu bombayı da oyunu kazanmak için imha etmeniz gerekmektedir, bomba kurulduktan yaklaşık 10 saniye içinde imha edilemezse karşı takımda bir kişi dahi kalsa takım mağlup olacaktır.

Oyunda içerisinde yayınlanan resmi ve gayri resmi birçok farklı harita bulunmaktadır. Bu haritalar sık sık güncelleşmektedir. Oyunda bazı kostüm ve teçhizatları alabilmek, farklı görünmek için para ödemek gerekmektedir.

Grand Theft Auto V (GTA 5)

gta v nopixel
Grand Theft Auto V

Oyunda Michael, Franklin ve Trevor adında karakterler mevcuttur, bu karakterler daha önce çeşitli suçlara karışmıştır. Büyük bir şehir olan Los Santos’da devam etmektedir. Oyunda bulunan üç karakterden her biri birinden ayrı alanlarda ayrı yetenekleri ve güçleri vardır. Bazı özel güvenlikli alanların dışında oyunun bütün haritası açıktır. Başlangıçtan itibaren bütün haritayı dolaşabilir ve keşfedebilirsiniz, oyuncular oyun içerisinde bulunan üç karakter arası geçiş yapabilme imkanı da bulunmaktadır.

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar

Listemizde bulunan diğer oyunlar da aşağıda bulabilirsiniz dünyanın en çok oynanan oyunu listemizi zaman içerisinde daha da fazla oyun bulabileceksiniz.

  • Dota 2
  • Metin2
  • Valorant
  • Overwatch
  • Rocket League
  • Apex Legends
Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası