Reklam

Reklam

Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dizüstü bilgisayarlar (laptop, notebook) artık bir çok insanın günlük hayatında önemli bir etken oldu. Bunun en büyük etkisi de taşınabilir olması, kolay bir şekilde taşınabilmesi sayesinde hayatımız bir çok yerinde kolay bir şekilde kullanabiliyoruz. Dizüstü bilgisayarlar (laptop, notebook) artık masaüstü bilgisayarlar kadar güçlü performanslar sağladığı için de bize ekstra kolaylık sağlıyor.

Dizüstü bilgisayar (laptop, notebook) alırken doğal olarak hızlı ve performans olarak en iyi kalitede olmasını istiyoruz. Peki dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz? bu konuda size kolaylık sağlayacak laptop alırken dikkat etmeniz gereken özelliklerden bahsedeceğiz.

İstediğiniz özelliklerde bilgisayarı almadan önce en önemlisi bütçedir, öncelikle bütçenizi belirlemenizi gerekir. Kullanım şeklinize ve bütçenize göre aradığınız özelliklere sahip bilgisayarlar değişilik gösterebilir. Öncelikle alacağınız dizüstü bilgisayarı gündelik kullanım için mi? (mail gönderme, sosyal medya, internette dolaşma, filmizleme), oyun oynama için mi?( gamer laptop, oyuncu laptopları) veya profesyonel işlemlerde kullanmak için mi? (kodlama, tasarım, düzenleme) alacağınıza iyi karar vermeniz gerekir. Eğer kullanım şeklinizi doğru bir şekilde belirlerseniz aşağıda ki özellikler ile seçimizi yapabilirsiniz.

Ekran Özellikleri

Laptop Ekran Özellikleri

Laptop, yani dizüstü bilgisayar alırken ekran özellikleri amacınıza göre değişiklik gösterebilir. Eğer oyun için veya eğlence amaçlı alacaksanız büyük olması yani maksimum 15.6 inç almanız daha mantıklı olur. Tercihe göre 17.3 inç alınabilir ama çok büyük bir ekran olduğundan taşımada sorun yaşayabilirsiniz. 10.1 inç veya 13.3 inç boyutları hem taşımada hemde kullanımda daha fazla kolaylık sunar.

Depolama Sürücüsü

Laptop Depolama Sürücüsü

Laptoplarda depolama sürücüsü olarak ssd tercih edilmesi daha mantıklıdır. SSD mekanik disklere göre, yani harddisklere göre daha uzun ömürlü, daha hızlı daha hafiftir. Harddisklerin mekanik aksamlı olması sebebiyle daha çabuk bozulduğu kanıtlanmıştır. Bilgisayarınızdan daha iyi bir performans almak istiyorsanız ssd sürücü her zaman daha mantıklı olacaktır.

Ram Özellikleri

Laptop Ram Özellikleri

Laptop alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise RAM yani ön bellek. Oyun oynayacaklar için ram önemli, nekadar yüksek olursa okadar oyundan daha fazla performans alırsınız. Eğer iş için veya internette gezinmek için alaksanız 8gb ram fazlasıyla yetecektir.

İşletim Sistemi

Laptop alırken işletim sisteminin de ayrı bir önemi vardır. Aldığınız laptop da grafik tasarım veya görsel ögeler üzeinde çalışacaksanız ve daha fazla işlem yapacağınız bir işletim sistemi istiyorsanız Mac Os x daha mantıklı olur. Bir başka işletim sistemi olarakta Microsoft Windows’dur. Eğer alacağınız laptopun tüm özelliklerini kullancaksanız Windows daha mantıklı olacaktır. Windows’un yaygın bir kullanımı olduğundan daha fazla içerik ve daha fazla destek bulacağınız bir ortama sahip olmuş olursunuz.

Ekran Kartı Ve Çözünürlük

Laptop alırken ekran kartı ve çözünürlükte çok önemli bir yere sahip. Eğer laptopla grafik tasarım, video, oyun gibi alanlarda kullancaksanız, ekran çözünürlüğünün yüksek olması önemlidir. 1920×1980 çözünürlüğünde veya daha üstü olması tüm ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası