Deus Ex: Mankind Divided Oyun İncelemesi

tarafından
177
Deus Ex: Mankind Divided Oyun İncelemesi

Aksiyon ve FPS türünde iyi bir oyun arıyorsanız ve tek başınıza oynamaktan da keyif alıyorsanız Deus Ex tam size göre…

Deus Ex: Mankind Divided geçtiğimiz salı gün Steam üzerinden yayınlanmış ve büyük heyecan uyandırmıştı. İlk defa oynayıp deneyimleyenler içinde, oyun hakkında pek de kötü yönde fikir beyan eden olmadı.

Oyun genel olarak tek bir şehir içerisinde geçiyor. Bu nedenle oyuncuyu biraz sıkabilir. Ancak oynanış yönünden rahat olması ve birçok yola gidebilmeniz açısından oyunun avantajı çok büyük. Normal bir bilgisayar kullanıcısı iseniz bilgisayarınız bir miktar kasılabilir. Bu nedenle optimizasyonu iyi istiyorsanız sistem gereksinimleri bir miktar yüksek bir oyun olduğundan elinizdeki makinenin iyi olması gerekiyor.

Oyunun konusu!

2027 yılını anlatan Human Revolution’da vücudunun hasar alan yerlerine çeşitli mekanik yapay parçalar takarak güçlenen insanlar ile normal insanlar arasındaki savaş konu ediliyordu. Bu oyunda ise bu savaş daha da şiddetli ve ciddi bir boyut alıyor. Siz de burada Adam Jensen isimli karakteri yönetiyorsunuz.

Bu nedenle de oyunda ana karakterimiz karşısındaki mekanikleşmiş insanlarla savaşmak için destek alıyor. Oyunda düzeni isterseniz zararsız isterseniz de eğlenmek için çok saldırgan bir şekilde sağlayabiliyorsunuz. Bunun keyfi size kalmış.

Oynanış nasıl?

Oyunda ev bilgisayarları için optimizasyon bakımından sıkıntılar olduğunu söyleyebiliriz. Grafiklerine nazaran biraz fazla şey isteyen oyun için daha önceki oyunları rahatlıkla oynayanlar sıkıntı yaşayabilirler. Bazen FPS’in 30’un altına çok rahat düştüğü söylenebilir. Hatta daha aşağı seviyelerdeki bilgisayarlarda kasılma problemi daha belirgin seviyede.

Oyunda gerçek para harcayarak karakterinize mikro ödeme sistemi ile şekil verebiliyorsunuz. Geliştirmeleri hemen alarak daha rahat bir oyun oynamak için fırsatınız oluyor en azından. Oyun için daha sonra DLC gelmesi de muhtemel gibi görünüyor.

Human Revolution’a görece daha kolay bir oyun olan Mankind Divided için rol yapma elementleri de istenen seviyenin aşağısında.

Peki alalım mı biz bu oyunu?

Oyunda birçok seçenek mevcut. Normalde bir oyunda görevler ya da yapılacaklar bellidir. Bu oyunda her seçtiğiniz yola göre yeni birer dört seçenek geliyor önünüze. Böylece her seferinde oyunu bitirdiğinizde farklı şekilde yola devam etme imkanınız mümkün.

Bu nedenle oyun size oynanıştaki çıkan zorluk dışında her şeyi sunabiliyor. Bu yüzden sizi eğlendireceğini garanti edebileceğimiz bir oyun…

Bir önceki yazımız olan Sekiro: Shadows Die Twice Oyun İnceleme başlıklı makalemizde Sekiro: Shadows Die Twice, Sekiro: Shadows Die Twice Oynanışı ve Sengoku dönemi hakkında bilgiler verilmektedir.