Desperados III incelemesi

tarafından
34
Desperados III incelemesi

Vahşi batıya gidiyoruz ve bizi zorlu bir macera bekliyor. Bu seyahatimizde silahımızın gücünden çok aklımızın parlaklığı bize yardım edecek. Bir süredir sessiz kalan video oyunu serisinin yeni oyunu olan Desperados III çıkışını gerçekleştirdi ve bu yapımı henüz çıkmadan önce deneyimledim. Birazdan da sizlere Desperados 3 oyununun; genel yapısından, oyun mekaniklerinden, sunduğu taktik özgürlüğünden, grafiklerinden ve daha pek çok özelliğinden bahsedeceğim. Eğer sizler de hazırsanız, bu zorlu ve bir o kadar eğlenceli macerada nelerle karşılaşacağımıza beraberce bir göz atalım.

Desperados 3 incelemesi

Desperados 3 ile şaşırmaya hazır olun

Ummadık taş baş yarar, atasözünün video oyunu dünyasında pek çok karşılığı olabiliyor. İtiraf etmek gerekirse, en azından kendi adıma bu oyun, belirttiğim atasözünün karşılığı olan yapıtlardan birisi oldu. Uzun bir süredir Desperados serisine ait yeni oyunlar görmüyorduk. Bununla birlikte, gerçek zamanlı taktik ve strateji türüne mensup olup da ses getiren yapımlara da hasret kalmıştık.

Desperados III oyunu ilk duyurulduğunda fazla heyecanlanmamıştım. Yıllardır ortalarda görünmeyen bir seri ne kadar parlak bir yapım çıkarabilirdi ki? Alt tarafı oyun alanlarına biraz vahşi batı teması serpiştirecekler, gizlenen kovboylarla bölüm geçmeye çalışacaktık zannımca. Ayrıca, mensubu olduğu tür kendisini geliştirmemişken, yaklaşık 20 sene öncesinin oyun mekaniklerinin arasında da boğulup kalacaktık. Tahminlerin genel anlamda bu yöndeydi.

Üstüne üstlük yakın zamanda çıkışını gerçekleştiren ve aynı türe mensup olan Commandos 2 – HD Remaster ile biraz hayal kırıklığı yaşadığımı da söylemek isterim. Eskiyen oyun mekanikleri, anlaşılması zor oynanışı ve türlü sıkıntılarıyla bu oyunu beğenmem için ortada bir sebep yoktu. Kısacası, üzerinden hayli zaman geçmesi nedeniyle unutulmakta olan bir tür olan gerçek zamanlı taktik strateji oyunlarının neslinin tükendiği gerçeğiyle yüzleşiyordum.

Böyle bir ruh halinin üzerine Desperados 3 oyununun duyurulması haliyle heyecan oluşturmamıştı bünyemde. Fazlaca basit bir oynanış yapısı, her ne kadar iddialı söylemler yapılsa da yalnızca eski ismi kullanarak ortalamanın altında bir oyunun ortaya çıkacağını bekler haldeydim. Tüm bu fikirlerim, Desperados III ile tanıştığım anda yok oldu.

Birazdan detaylıca anlatacağım üzere bu oyunda tahmin etmediklerim beni karşıladı. Görselliği, kaliteli oyun mekaniklerini bir yana koyarsak, bu oyunda beklentilerimin çok üzerinde bir özgürlük hissi ve eğlence sunuluyordu. Tüm bunlarla birlikte bu oyunda, eğlenceye ulaşmak için kullanışlı bir oyun mekaniği vardı. Haydi gelin, bu ummadık taşın kafamı nasıl darmaduman ettiğini adım adım sizlere aktarayım.

Desperados 3 incelemesi

Vahşi batıda nasıl bir işleyiş bizi bekliyor?

Henüz gerçek zamanlı taktik strateji türüyle tanışmamış ve bu türü unutmaya yüz tutmuş olan okurlarımız için Desperados III oyununda nasıl bir yapıyla karşılaşacağımızı kısaca anlatmak istiyorum. Belirttiğim gibi bu oyun türünde taktiksel strateji unsurlarını gerçek zamanlı olarak kullanmamız gerekiyor. Şöyle ki X-COM serisinin oyunlarında hamleler sırasıyla yapılıyorsa, burada her şey zamana uygun olarak yaşanıyor.

Biraz daha açık bir biçimde ifade etmem gerekirse, Desperados 3 oyununda klavye ve fare ikilisini kullanarak elimizdeki karakterleri yönetmeye çalışıyoruz. Bu oyunun temeli gizliliğe dayanıyor ve attığımız her adımda düşünmek durumunda kalıyoruz. Ben kovboyum kardeşim yakar yıkarım ortalığı, gibi cümleler kurma şansımız bulunmuyor. Bizlere verilen özelliklerle, gizlilik kapsamında hareket etmeye çalışıyoruz.

Böyle söyleyince biraz zor gelebilir ki Commandos 2 – HD Remaster oyununu oynadığımda ben de ne yapacağımı bilemediğim anlarla karşılaşmıştım. Neyse ki Desperados III oyunu kullanım açısından başlangıçtan itibaren oyunun neredeyse her alanında oyuncularını düşünen bir yapım. Bu oyunun eğitim bölümünün ardından gelen bölümlerde bile yeni bilgiler verilmeye devam ediyor. Böylelikle her bir karakterin özellikleri vurgulanarak oyuna hızlıca adapte olmasının önü açılıyor.

Aynı zamanda, oyunun geneli de kullanışlı menüler ve arayüzle destekleniyor. PlayStation 4 ve Xbox One sürümlerini bilmiyorum ama benim deneyimlediğim PC sürümünde bahsettiğim durumdan faydalandım. Başlangıçta bulduğumuz notlarda, karakterlerin özelliklerine ait bilgiler kısa videolarla gösteriliyorken ekranın alt kısmında yer alan arayüz sayesinde kolaylıkla aranılan özelliğe ulaşılabiliyor.

Farklı karakterler barındıran Desperados III oyunu, üst kısımda belirttiğim gibi bu yeteneklerin kullanımına dayalı bir gizlilik macerası olarak ortaya çıkıyor. Oyunun geneli bölümlerden oluşuyor ve her bir bölümde yapılması gereken görevler yer alıyor. Bir diğer deyişle haritadaki tüm düşmanları öldürmek yerine, görevde yapılması gerekenin peşinden koşuldukça daha sağlıklı bir ilerleme kaydedilebiliyor. Dilerseniz biraz da ne gibi özellikleri kullandığımızdan ve bundan da önemlisi bölümlerin özgür yapısından bahsedeyim.

Desperados 3 incelemesi

Desperados 3 ile özgürce taktik üretebiliyoruz

İncelemekte olduğum oyunun beni en çok etkileyen özelliği, bölümlerde sunduğu özgür yapısı oldu. Gizlilik içerek pek çok video oyununda ilerleme kaydetmek için oyunun istediği davranışı yapmamız beklenir. Aklımıza 10 tane ihtimal geliyorsa muhtemelen 1 tanesini bulursak başarılı hamle yapmış sayılırız. Desperados III oyununda ise bizi başarıya ulaştırabilen pek çok yol bulunuyor. Bu oyunun bölüm tasarımlarındaki başarı sayesinde, 10 seçenekten 3 yada 4 tanesini kullanarak ilerlenebiliyor.

Bir diğer deyişle hedefe ulaşmak adına bizden yalnızca tek bir yolu bulmamız istenmiyor. Örneğin, kasabadaki bir adamı öldürmemiz gerekiyor ve bu kişi korumalarla dolu bir yapının içinde bulunuyor. Ayrıca öldürmemiz gereken kişinin olduğu binanın etrafında bir bahçe var ve burası da korumalar tarafından kontrol ediliyor. Desperados 3 oyununun bölüm tasarımları sayesinde; bahçeye gitmek için de, yapıya girmek için de, hatta öldüreceğimiz kişinin bulunduğu odaya girmek için de farklı yollar bulunuyor.

Hedefe ulaşmamız için geçmemiz gereken farklı yollar olduğu gibi karakterlerimizin farklı özelliklerini kullanarak da hareket edebiliyoruz. Birazdan tek tek anlatacağım fakat şimdi de söyleyebilirim ki bu oyunda her bir karakterimizin farklı yetenekleri mevcut. Bu yetenekleri kendi taktiksel anlayışımıza göre kullanabiliyoruz. Üstüne üstlük, karakterlerimizin yeteneklerini birleştirerek aynı anda birden fazla düşmanı da etkisiz hale getirebiliyoruz.

Farklı özellikleri barındıran karakterleri bir arada kullanmak oldukça verimli ve eğlenceli oluyor. Tabii pek çok okurumuz aynı anda birisiyle bir hamle yaparken ötekisine geçip süratle hamle yapmak zor olmaz mı diye sorabilir. Bu telaşlı durumu aşmak için de Desperados III oyununda bir Showdown modu bulunuyor. Bu özellik sayesinde zaman durdurulup, gerekli hamleler tek tek yapılabiliyor.

Üst kısımlarda da belirttiğim gibi incelemesini gerçekleştirdiğim oyunda kullanışlılık adına atılan pek çok adım var ve Showdown modu da bunlardan bir tanesi. Zamanı durdurduğumuz anda yapacağımız hamleleri rahatlıkla seçebiliyor ve karakterlerimizin özelliklerine göre oyun alanında sırasıyla hamleleri uygulayabiliyoruz. Sonrasında zaman yeniden normale dönüyor ve hamleler gerçekleşiyor.

Desperados 3 incelemesi

Karakterleri ve yeteneklerini tanıyalım

Desperados 3 oyununda seçilebilen ve birbirinden farklı özellikler barındıran toplamda 5 adet karakter yer alıyor. Oyunun başrol oyuncusu olarak kabul edebileceğimiz John Cooper da bunlardan bir tanesi. Oyunun ilk bölümünden itibaren karşımıza çıkan bu karakter sessizce bıçak fırlatabiliyor ve bıçağıyla düşmana sessizce yaklaşıp öldürebiliyor. Aynı zamanda çift silah kullanabilen John Cooper, madeni parasıyla dükkanların dikkatini farklı bir yöne çekebiliyor.

Doc McCoy, bu oyunda tanıştığımız ve kullanmaya başladığımız ikinci karakter oluyor. Bir doktordan beklenmeyecek özellikler sergileyen bu karakter düşmanları zehirli iğnesiyle aşağı indirirken, çantayla düşmanların dikkatini çekebiliyor. Dostlarının sağlıklarını arttırabilen Doc McCoy, susturuculu ve menzili hayli yüksek bir silah kullanabiliyor. Bu silah, Desperados III oyunundaki en uzun menzilli silah konumunda.

Hector Mendoza, incelemesini gerçekleştirdiğim video oyunu serisinin önceki oyunlarında bulunmayan bir karakter. Ayı kapanı kurarak ve ıslık çalarak düşmanların yerlerinden hareket etmesini ve hedef olmasını sağlayan Hector Mendoza, balta kullanımıyla da çok canlar yakabilen bir karakter olarak karşımıza bu oyunun 3. bölümünden itibaren çıkmaya başlıyor.

Gelelim Desperados serisinin en cazibeli karakteri olan Kate O’Hara ile ilgili bilgileri aktarmaya. En cazibeli diye nitelendirmemi boşa çıkarmayacak biçimde bu karakter cazibesini kullanarak düşmanların dikkatini dağıtabiliyor. Ayrıca kısa süreli olarak düşmanların bayılmasını sağlayan bir parfüm şişesini fırlatabilen Kate O’Hara, göründüğünden çok daha tehlikeli bir karakter olduğunu bizlere gösteriyor.

İncelemekte olduğum video oyununda yer alan son karakter olan ve bu oyunla birlikte seriye dahil olan Isabelle Moreau, bir voodoo büyücüsü. Tabiri yerindeyse işe biraz hile karıştırmasına karşın düşmanların korkulu rüyası olabilecek bir karakter Isabelle Moreau. Düşmanlarını kontrol edebilme yeteneğine sahip olan bu karakter, aynı zamanda iki düşmanın tek bir kişi gibi hareket etmesini sağlayabiliyor. Böylelikle bir kişi yerine iki kişi ortadan kaldırılırken, bu karakterin yetenekleri sayesinde diğer karakterlerle beraberce önemli hamlelere imza atılabiliyor.

Desperados 3 incelemesi

Bölümlerin çeşitliliği de memnuniyet veriyor

Video oyunlarındaki bölüm tasarımlarında çeşitliliğin olmasını genellikle isterim. Bütün bir oyunun birbirinin aynısı olan mekanlarda geçmesindense farklı bölgeler görmek beni sevindirmiştir. Desperados 3 oyununu henüz deneyimlemeden önce sahip olduğum ön yargı neticesinde, vahşi batı temasına sahip ve birbirine çok benzeyen bölüm tasarımları göreceğimi zannediyordum ki bu kısımda da fena halde yanıldığımı anladım.

Üst kısımda belirttiğim gibi bu oyunun bölüm tasarımları taktiksel açıdan oyunculara farklı yolları içerirken, bu bölgelerin görselliği bakımından da önemli bir çeşitlilik sunuluyor. Aklımdaki her taraf çöl ortamı, bazı kasabalara girerek gizlilikle hareket edeceğimiz ön yargısı da böylece kırılmış oluyor. Ayrıca, bölüm tasarımlarının hikaye unsurlarıyla da desteklenmesi, Desperados III oyununun kalitesini arttıran önemli bir etken konumuna geliyor.

Bu yapımı incelemek amacıyla ilk deneyimlediğimde aslında kafamda haklı olduğuma dair bir sonuç çıkmıştı. Çölün ortasında bir alanda gizlice ilerliyorduk ve bazı eski yapıları kullanarak hareket imkanının olduğu gösteriliyordu. Yalnız, hemen ikinci bölümde çok farklı tasarımların kullanıldığına şahit olmaya başladım. Bir tren soygununda, farklı coğrafi koşulları da kullanarak hareket etmek bu örneklerin başında yer almaktaydı.

Sonrasında gelen bölümde bir vahşi batı kasabasında hareket etmek, ondan sonra büyük bir malikanenin bahçesinde gerçekleşecek olan düğüne iştirak etmek bu örneklerin arasındaydı. Oyunun ilerleyen bölümlerinde de gerek coğrafi olarak, gerekse de mekansal özellikler bakımından oldukça tatmin edici bir çeşitliliğin sağlandığını gördüm ve bu durum şahsımı ziyadesiyle memnun etti.

Özetle, incelemekte olduğum oyunun mekanlarına baktığımda, hem taktiksel anlamda bir özgürlüğün sunulduğunu, hem de oyuncuyu farklı bir bölümü oynadığını hissettirebildiğini gördüm. Desperados 3, yüksek bütçeli video oyunları kadar ses getirecek mi bilemiyorum ama ben bu oyundaki bölümleri yıllar sonra bile hatırlayacağıma inanıyorum. Akılda kalıcı ve insanın aklında yer edinen sahnelerle dolu bir yapımla karşı karşıyayız.

Desperados 3 incelemesi

Grafikler aynı zamanda klasik ve modern

Strateji oyunları genelde izometrik bir görüş açısına sahip olur ve bu oyunların görsel anlamda hayranlık verici olması pek beklenmez. Bir diğer deyişle Red Dead Redemption 2 oyununda manzaraya bakıp iç geçirmek isteriz ama Desperados III oyununda karşılaşacağımız manzaralarla ilgili beklentimiz en üst seviyede değildir. Bu arada mekanların çeşitliliği ayrı bir durumdur, karıştırılmaması açısından belirtiyorum.

Desperados 3 oyununun grafikleri de beklenildiği gibi göze hoş gelen bir biçimde iki boyutlu olarak tasarlanmış, diyebilirdim bu oyunun yalnızca resimlerine baksaydım. Yalnız durum hiç de göründüğü gibi değil. Tamam, oyunu oynarken izometrik bir kamera açısıyla görüyoruz ve iki boyutlu keskin çizimlerden oluşan bir yapı karşımıza çıkıyor fakat kamera açısı 360 derece döndürülebiliyor.

Bu da iki boyutlu sanatsal özellik barındıran grafiklerin 3 boyutlu olarak sıkıntı oluşturmadan tasarlandığı gerçeğini ortaya çıkartıyor. Böylelikle hem farklı açılardan bölgeleri görebiliyoruz ve her alanın özenle tasarlandığını fark ediyoruz, hem de taktiksel açıdan görüş alanımıza göre yeni fikirlere ulaşabiliyoruz. 2000’li yıllara girilirken 2 boyutlu oyunların 3 boyutlu devam oyunları yapıldığında görsel kaliteden büyük ölçüde ödün verilirdi.

Oysa, gelişen teknolojiyle birlikte artık böyle sorunlarla fazlaca karşılaşılmadığı gibi Desperados III oyununda bu geçiş oldukça başarılı bir biçimde aktarılabiliyor. Tabii, ömrümde gördüğüm en iyi grafikler bu oyunda diyemem ama olması gerekenden çok daha iyi görsel kalitenin bu yapımda bulunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Belirttiğim gibi 2 boyutun 3 boyutla birleşimi gayet başarılı bir biçimde işlenmiş durumda.

Desperados 3 oyunun sesleri ve müzikleri de ortalamanın üzerinde. Oynanış sırasında bu unsurların da rahatsızlık verdiğini görmedim hatta bana göre başarılıydılar. Öte yandan, bu oyunun PC performansından da ayrıca memnun kaldım. Yükleme uzunluğuyla ilgili bazı sorunların olduğunu duydum fakat muhtemelen oyunu SSD üzerine yüklediğimden ötürü çok yıpratıcı bekleme süreleriyle karşılaşmadım. Yine de bu süreler daha kısa olsaydı biraz daha memnun olabilirdim.

Desperados 3 incelemesi

Vahşi batı temalı oyunlar başarılı olmak zorunda mı?

Son cümlelere geçmeden önce bölümleri başardığımızda karşılaşılan bir özellikten de bahsetmeden geçmek istemiyorum. Bir bölümü bitirdiğimizde, bir harita üzerinde o bölümdeki ilerleyişimiz gösteriliyor. Hızlandırılmış olarak hazırlanan bu görüntülerde karakterlerin tamamı noktalar olarak karşımıza çıkıyor. Çok önemli bir özellik değil ama uzunca süre uğraştığınız bir bölümün hızlıca gözümün önünden geçmesi benim beğenimi kazandı.

Bu bilgiyi de verdikten sonra izin verirseniz yazıyı toparlayacak olan cümlelere geçeyim. İnceleme yazısının genelinde belirttiğim gibi ön yargılarla başlayıp, oynadıkça hayranlık veren bir yapım oldu benim için Desperados 3. Bu oyunun hemen her alanında üzerinde çalışılarak kararların alındığını gördüm. Yapılmak isteneni en kaliteli ve eğlenceli haliyle sunmaya çalışan geliştirici ekip, aynı zamanda da oyuncular için kullanışlı bir ortam oluşturmaya çalışmış. Bunu da bana göre ziyadesiyle başarmış.

Gerçek zamanlı taktik strateji türüne ait yapıtları sıklıkla göremediğimiz bir dönemde gelen Desperados III, bu açığı başarılı bir biçimde kapatmayı başarıyor. Karakter çeşitliliği, oynanışta sunulan özgürlük ve bölüm tasarımlarındaki başarılı hamlelere baktığımda 2020 senesinin en başarılı oyunlarından bir tanesini karşımda görmüş oluyorum.

Tüm bu unsurları inceleme yazısında detaylıca sizlere aktarmaya çalıştım. Karşımızda belki akla hiç gelmeyecek bir fikrin ürünü yer almıyor ama yapılması gerekenleri en doğruya yakın bir şekilde bir araya getirmeyi başaran bir video oyunu duruyor. İçerdiği tüm özelliklerle birlikte Desperados 3 oyunu benim gözümde yüksek bir noktaya çıkmayı başarıyor.

2020 senesinde eskisi kadar popüler olmayan strateji türüne bir şans vermek isterseniz, incelediğim bu yapımı rahatlıkla deneyimleyebilirsiniz. Bu incelemeyi PC üzerinden gerçekleştirdim ama bu oyunu PlayStation 4 ve Xbox One konsollarında da oynayıp bu konsollarda az rastlanan strateji türü için bir seçenek üretebilirsiniz. Yaşı biraz ilerleyen okurlarımızın aşina olduğu bu oyun türünü, genç okurlarımızın da deneyimlemesi gerektiğini düşünüyorum.

Bir önceki yazımız olan The Elder Scrolls Online: Greymoor incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.