DAEMON X MACHINA incelemesi

tarafından
43
DAEMON X MACHINA incelemesi

Günümüzde DAEMON X MACHINA gibi oyunlar pek kalmadı. İşin içine robotların ve onların savaşlarının girdiği video oyunları geçmişte kaldı ama 2019 senesinde şu anda incelemekte olduğum bu oyun, Nintendo Switch konsoluna özel olarak türü geri getirmişti. Yalnız bugün, burada, bu oyunun Nintendo Switch sürümünü incelemiyoruz. Bu oyun, 2019 senesinde Nintendo Switch için özel olarak çıkmış olsa bile takvimlerimiz 2020 senesini gösterdiği zaman bu oyun, PC için çıkışını gerçekleştirdi ve bizler de kollarımızı sıvadık.

DAEMON X MACHINA

DAEMON X MACHINA, kendi türünü tekrar mı canlandırıyor?

Her zaman olduğu gibi inceleme yazıma, oyunun hikayesinden bahsederek başlamak istiyorum. Yalnız, DAEMON X MACHINA oyununun hikayesi ve bu hikayeye bağlı olan şeylerin tamamı benim beynimi zorlayan yapıda. Özellikle bu oyunun hikaye başlangıcı oldukça karışık gelebiliyor. Aslında hikaye çok temel, bazıları için çok klişe ama problem, hikaye anlatımı kısmında. Ayrıca oyunda yeni karakterlerin tanıtımı da başarısız bir seviyede; oyunda bir anda tanımadığınız birçok farklı karakter ile uğraşmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Karakterlerle birlikte hikayenin temeli de kendisini öyle çok ortaya koymuyor. Tabii DAEMON X MACHINA gibi bir oyunda herkes hikayeye önem vermez. Açıkçası oyunun kendisi de bu hikayeye önem vermiyor ama aslında her video oyununda az da olsa bir hikaye bulunması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca bu hikayelere de kesinlikle önem verilmeli. Sonuçta, sürekli olarak savaşa savaşa nereye varacağız? Neden savaşacağız? Hikayeler ile oyunun biraz renklendirilmesi gerektiğini düşünüyorum ve bu oyun, o konuda biraz farklı.

DAEMON X MACHINA oyununa kendi karakterimizi oluşturarak başlıyoruz. Ortalama üstü seviyede kaliteli bir karakter oluşturma ekranının oyunda yer aldığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Oyunda kendi karakterimizi oluşturduğumuz an paralı askerlerle ve onların farklı oynanış alanları ile tanışıyoruz. Ayrıca oyunda, içerisinde bulunduğumuz bölgenin kontrolü için savaşan taraflar da yer alıyor. Eğer bu oyunu dörde bölecek olursak, en azından bunun ilk kısmı boyunca, oyunda neler olduğunu bir türlü anlayamıyorsunuz, gerçekten imkansız.

İnceleme yazımın bu başlığını bitirmeden önce DAEMON X MACHINA oyununun hikayesini ve hikaye anlatımını ele alayım: Kendisi zaman zaman hem çok başarısız, hem de ortalama kalitede diyebilirim. Yani, özellikle oyunun başlarında ne olduğunu anlayamıyorsunuz, karakterleri tanımıyorsunuz ve tamamen ezbere oyun oynuyorsunuz. Bu, benim nefret ettiğim bir şey. Oyun ilerledikçe hikaye açılıyor ve karakterleri daha iyi tanıyorsunuz ama o noktaya kadar ben zaten tüm hikayeden ümidimi kesmiştim efendim.

DAEMON X MACHINA

Hikayeyi anladık ama temel oynanış ne durumda acaba?

DAEMON X MACHINA, beni ne yazık ki hikayesi ve hikaye anlatımı ile memnun edemedi. Karakterlerin tanıtımı ise hayal kırıklığı yaşattı. Fakat temel oynanışa baktığınız zaman tüm problemler ortadan kayboluyor. Şöyle ki oyunda birçok farklı oyun modu var. Bunlardan ilkini hikaye temelli görevler oluşturuyor. Bu görevleri oynadıkça oyunun temel hikayesini ilerletebiliyorsunuz. Ayrıca oyunda tamamen serbest oynanabilecek görevler de bulunuyor. Bu görevlere de rastgele oluşan ve çevrim içi olarak oynanabilen görevler eşlik ediyor.

Tabii ki DAEMON X MACHINA sadece bu kadar oyun modundan oluşmuyor. Eğer çevrim içi olarak arkadaşlarınızla bu oyunu oynamayı sevdiyseniz, tamamen benzersiz bir şekilde eşli oyuncu desteği için oluşturulmuş olan görevler de oyunda yer alıyor. Eğer sizler yeteneğinizi daha rekabetçi bir şekilde göstermek isterseniz de oyunda bir PvP modu bulunuyor. Ben, oyundaki tüm oyun modlarından memnun kaldım ama yine de PvP, tam olarak benim içime oturmadı. Bence bu oyunun en zayıf modu PvP idi; PvE içerikler gayet hoş.

Peki, tüm bu görevleri yaptıktan sonra elinize ne geçiyor? Tabii ki ganimet! Her görevin sonunda hem para birimi, hem de farklı eşyaların sahibi olabiliyorsunuz. Para birimini kullanarak kendi karakterinizi silah ve zırh anlamında geliştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda karakterinizin yeteneklerini de bu birimlerle birlikte güçlendirebiliyorsunuz. Bu noktada hem karakterinizi, hem de kullanmış olduğunuz robotu sürekli olarak güçlendirmeniz gerekiyor. Temelde robotlar daha güçlü ama zaman zaman karaktere de güç gerekiyor.

Tabii eğer zorlayıcı bir oyun deneyimi arıyorsanız, DAEMON X MACHINA oyununda kendinizi pek de geliştirmenizi önermiyorum. Oyunda sadece tek bir zorluk seviyesi bulunuyor ve bu seviye de öyle çok zorlayıcı değil. Eğer oyunda da başarılı bir şekilde ilerleyip, karakterinizi ve robotunuzu akıllıca güçlendirirseniz, çok geçmeden oldukça rahat bir noktaya geliyorsunuz güç anlamında ve oyunda yenilmeniz oldukça güç oluyor. Bu tabii ki kötü bir şey değil ama en azından bir zorluk seviyesi sistemi kullanılabilirdi.

DAEMON X MACHINA

DAEMON X MACHINA ile farklı kombinasyonlar denemeyi unutmayın

DAEMON X MACHINA oyununda robotunuzun üzerine farklı tipte zırhlar yerleştirebiliyorsunuz. Bu sayede robotunuz farklı güçler kazanabiliyor. Silah konusunda da benzer bir özelleştirme sistemi oyunun içerisinde yer alıyor. Oyunda hem menzilli silahlar, hem de yakın dövüş silahları yer alıyor. Bana göre yakın dövüş silahları oldukça eğlenceli olsa da işe yarar kısımda menzilli silahlar kesinlikle daha başarılı. Ayrıca oyunda genel anlamda hareket etmesi ve hareketli kalıp, saldırılar planlaması da bana eğlenceli geldi.

Yalnız tüm bu farklı silahlarla ateş edeceğiniz ve kesinlikle öldüreceğiniz düşman tasarımları pek ilgi çekici değil. Aynı zamanda da bu düşmanlar çok fazla çeşitliliğe sahip değil. Çok özel durumlar hariç, sadece birkaç saatlik oyun deneyimi ardından oyundaki tüm düşmanları keşfetmiş oluyorsunuz. Bu durum uzun vadede problem yaratabiliyor. Ayrıca oyunun PC sürümü için de ekstra emek harcanmamış gibi bir his doğuyor benim içimde. Tabii ki 144 FPS desteği gibi ek özellikler iyi ama yeteri kadar grafik ayarı yok gibi geldi bana.

Ben genelde video oyunlarını konsollarımda oynamayı tercih ederim. Yani, tahmin edebileceğiniz gibi oyunları kontrolcü ile oynamaya alıştım. DAEMON X MACHINA oyununu PC aracılığı ile açtığım zaman açıkçası kontrol konusunda sıkıntı yaşayacağımı düşünüyordum. Halihazırda hem PlayStation 4 Pro konsolumdan, hem de bilgisayarımdan Destiny 2 oynamaya çalışıyorum ve PC tarafındaki kontroller beni gerçekten yoruyor. Fakat DAEMON X MACHINA oyununda kesinlikle böyle bir problem yaşamadım; kontroller başarılı idi PC için.

DAEMON X MACHINA oyununu şöyle bir toparlamak gerekirse söyleyebilirim ki bu oyun tür olarak herkese hitap etmiyor. Ayrıca hikaye ve hikaye anlatımı kısmı da çok problemli. Düşman sayısının az olması, oyundaki içeriklerin kendisini tekrar ediyor olması da sıkıntı ama temel oynanış, karakter ve robot özelleştirme gibi sistemler oldukça başarılı. Ayrıca bu oyunu 10-15 saatte bitirebiliyorsunuz ki sonsuza kadar sürmeyen bir ganimet temelli oyun oluşturulmadığı için şu anda DAEMON X MACHINA oyununa dua ediyorum denebilir.

8.4

Bir önceki yazımız olan Samurai Shodown incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.