Command & Conquer Remastered Collection incelemesi

tarafından
35
Command & Conquer Remastered Collection incelemesi

Zamanda yolculuk yapmaya, onlarca yıl öncesinde çıkışını gerçekleştiren video oyunlarını kapıp, yaşadığımız zamanda oynamaya devam ediyoruz. Okumakta olduğunuz inceleme yazısında da geçmişten gelerek günümüze uygun hale getirilen Command & Conquer Remastered Collection paketine göz atacağız. Özellikle gerçek zamanlı strateji türünün hayranlarını ve muhtemelen yaşı biraz ilerlemiş olan okurlarımızın ilgisini çekecek olan bu inceleme yazısını izninizle hızlı bir giriş yapalım. Bakalım bu klasik hale gelen video oyunu serisi için gelen pakette bizleri hangi sürprizler bekliyor?

Command & Conquer Remastered Collection

Command & Conquer Remastered Collection, 2 oyundan oluşuyor

Gerçek zamanlı strateji türünün öncüleri arasında Command & Conquer serisinin oyunlarını rahatlıkla sayabiliriz. Özellikle 1990’lı yıllarda şimdikine oranla çok daha fazla sevilen bu oyun türünde, Command & Conquer adı altında çıkışını gerçekleştiren oyunlar dikkat çekici olurdu. Açıkçası benim de o yıllarda Age of Empires serisiyle birlikte en çok ilgi duyduğum gerçek zamanlı strateji oyunları Command & Conquer etiketine sahip olanlardı.

Haydi bir itiraf daha yapayım ve bahsi geçen seriye mensup olan oyunların arasından en çok sevdiğim oyunun pek çokları gibi Command & Conquer: Red Alert 2 olduğunu söyleyeyim. İncelemekte olduğum bu paketteyse ne yazık ki benim en sevdiğim oyunun yenilenmiş sürümü yer almıyor. Bu pakette, serini köklerine inerek bizlere iki koldan ilerleyen markanın video oyunu dünyasına merhaba dediği oyunları buluyoruz.

Command & Conquer Remastered Collection paketini açtığımda karşımıza 3 seçenek çıkıyor. Bu seçenekler; Command & Conquer Remastered, Command & Conquer: Red Alert Remastered ve bir harita editörü oluyor. Aklıma gelmişken bir de hatırlatma yapayım izninizle, bu pakette sunulanlar yeniden yapım oyunları değiller. Bir diğer değişle, karşımızda 3 boyutlu grafiklere ve günümüzün animasyon kalitesine sahip olan oyunlar bulunmuyor.

Çıkışını gerçekleştirdikleri yıllarda nasıl bir yapıya sahipse, hem Command & Conquer Remastered, hem de Command & Conquer: Red Alert Remastered oyunu aynı yapıyı sunuyorlar. Tabii ki arada görsel kalite ve çözünürlük gibi önemli bir fark bulunuyor. Karşımızdaki oyunları, 4K çözünürlüğe kadar oynayabiliyoruz ki oyunda yer alan ögeler de yenilenmiş durumdalar. Kısacası, bu iki oyunun da grafiklerinin yenilenmiş halini karşımızda buluyoruz.

Grafikler konusunu birazdan detaylıca bilgiler sunacağım ama Command & Conquer Remastered Collection paketinde tabiri yerindeyse bir zaman makinesinin yer aldığını söyleyip sizleri meraklandırayım. Öte yandan, bu pakette yer alan oyunların çıkışlarını gerçekleştirdikleri dönemde henüz internet günümüzdeki anlamını taşımadığı için incelediğim pakette çevrim içi müsabakalar yapılır hale gelmiş durumda.

Command & Conquer Remastered Collection

Tek tuşla 25 sene öncesine gidebiliyoruz

Video oyunu incelemelerini kaleme alırken, oyunların grafiklerine ilk bölümlerde pek değinmem ama bu kez bir istisna yapmak istiyorum. Command & Conquer Remastered Collection ile sunulan bir zaman makinesinden bahsettim ve sizleri fazlaca merakta bırakmaya gönlüm razı gelmiyor. Aslında mucizevi bir durum değil birazdan anlatacaklarım ama benim oldukça ilgimi çektiği için sizlere de hemen aktarmalıyım diye düşündüm.

Şöyle ki, incelemekte olduğum paketteki oyunları oynarken yalnızca bir tuşa dokunup zamanda geriye gitme imkanımız oluşuyor. Tabii bu geriye girme işlemi görsel olarak gerçekleşiyor ve düşük çözünürlük alarak oyunun ilk haline geri dönüyoruz. Bu işlemin ilgi çeken kısmıysa yalnızca tek bir tuşla gerçekleşmesinde saklanıyor ve oyunun herhangi bir aşamasında Boşluk tuşuna bastığımız anda bu grafiksel geçişleri yapabiliyoruz.

Açık konuşmak gerekirse bu durum oldukça hoşuma gitmesine rağmen ben yeni grafiklerle oynamayı tercih ettim. Bununla birlikte arada sırada oyunun eski halinin nasıl göründüğünü de görmekten kendimi alamadım. Bu arada, her iki oyunun da grafiklerinin baştan aşağıya yenilendiğini söylemek isterim. Eğer uygun bir monitörünüz varsa bu oyunu 4K çözünürlükte de oynayabilirsiniz.

Bu derece yüksek çözünürlüklere çıkılmasa dahi 1080p olarak da gayet güzel bir görsellikle karşılaşılıyor. Birimlerin yeniden ele alınmasıyla gayet başarılı bir grafik kalitesi yakalanmış durumda. Yalnızca savaş alanında değil, bu oyunların menülerinde ve arayüzlerde de kullanım kolaylığı sağlayan pek çok işlem uygulanmış. Ara sahneler yenilenmese dahi daha izlenebilir hale getirilmek adına elden geçirilmiş.

Grafiklerden bahsederken bir parantez de oyunun sesleri için açmak istiyorum. Command & Conquer Remastered Collection paketini ilk denediğimde kendi kendime 25 yıl önce bu oyunun sesleri bu kadar iyi miydi, diye bir soru sormuştum. Sonrasında yaptığım araştırmalar neticesinde bu oyunların müziklerinin özenle yenilendiğini ve yeni bir çalma listesinin oluşturulduğunu öğrendim. Ayrıca bu müzik ziyafetine oynanış anında bile Jokebox isimli seçenekten ulaşılabildiğini söylemeden geçmeyeyim.

Command & Conquer Remastered Collection

Dolu dolu içerikler, yüzlerce saatlik oynanış

Kişiden kişiye göre değişebilir ama bana göre video oyunları türlerinin arasında vakti en hızlı tüketebilen oyunlar gerçek zamanlı strateji türüne mensup olanlardır. Özellikle günümüzden uzun süre önce çıkan oyunları yeniden oynadığımda bu sonuca kanaat getirmişti. İnceleme yazısını kaleme almak adına Command & Conquer Remastered Collection paketini elime aldığımda da bu fikrimin ne kadar doğru olduğunu gördüm.

Hikaye modundaki herhangi bir bölümü geçmek bile bazen saatler sürüyorken incelemekte olduğum paketin içerisinde bulunan içeriklerin her birisini denemek için yüzlerce saate ihtiyacınızın olacağını söylemem gerekiyor. Command & Conquer ve Command & Conquer: Red Alert için çıkan tüm genişletme paketlerine, incelemekte olduğum paketi satın aldığınızda erişebiliyorsunuz.

Gönül isterdi ki Command & Conquer: Red Alert 2 oyununun yenilenmiş sürümü de bu pakette yer alsın ama bu hayalimiz başka bir bahara kalıyor. Tabii bu benim hayalim yalnız paketteki içeriklerin de üst kısımda belirttiğim gibi hiç de azımsanamayacağını yinelemek isterim. Unutmadan, genişletme paketlerindeki bölümler ve haritalarla birlikte konsollar için eklenen bölümler de bu paketin içeriğinde bulunuyor.

Tüm bunlarla birlikte çevrim içi deneyimlerin de Command & Conquer Remastered Collection ile çok daha erişebilir bir hale geldiğini sözlerime ekleyeyim. İlk Command & Conquer oyununda bulunmayan çevrim içi oyun seçenekleri, bu paketteki her iki oyunda da başarılı bir biçimde yer alıyor. Bu müsabakalar neticesinde alınan sonuçlar da bir sıralama listesiyle oyuncuları daha rekabetçi bir hale getiriyor.

Anlattıklarıma ek olarak; hızlı kaydetme ve otomatik kaydetme seçeneklerinin de bu oyunlara eklendiğini belirteyim. Türkçe bulunmasa da İngilizce ile birlikte; Fransızca, Almanca, Rusça, İspanyolca, Lehçe, Basitleştirilmiş Çince ve Geleneksel Çince dillerindeki metin desteği sunulmuş durumda. Paketteki oyunlardaki seslendirmeler ise İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak hazırlanmışlar.

Command & Conquer Remastered Collection

Genç okurlar için tavsiye edilen bir oyun türü

İnceleme yazısının şu anki kısmına kadar, bahsettiğimiz paketteki oyunları önceden oynamış olan okurlarımıza göre bir anlatım sergilemiş olabilirim. Bu okurlarımızın izniyle biraz da gerçek zamanlı strateji türünü ve Command & Conquer markasının oyunlarını daha önceden denemeyen genç okurlarımız için bu paketteki oyunlarla neler yapabildiğimizi anlatmak istiyorum. Aslında yapılması gereken çok zor değil ve hikaye modundan başlanıldığı takdirde zaten oyun öğreterek ilerliyor.

Command & Conquer oyunlarının her birisinde olduğu gibi bu paketteki oyunlarla da temel amaçlarımız; kaynak toplamak, üretmek, savunmak ve savaşmak oluyor. Yalnızca fareyle de oynanabilen bu oyunlarda klavye üzerindeki tuşlar bir çeşit kısayol özelliği görüyorlar. Bu tuşların bir kısmına alışıldığında bile önemli bir zaman kazanımı yaşanıyor ve çevrim içi olan müsabakalarda rakibe karşı avantaja dönüşüyor.

Üst kısımlarda bahsettiğimiz üzere incelemekte olduğum pakette bulunan iki oyundan hangisini oynayayım diye bir soru da aklınıza gelebilir. Ben her iki çalışmayı da ayrı ayrı beğendim ama Command & Conquer: Red Alert Remastered oyununu oynamak beni biraz daha fazla eğlendirdi. Bunun nedeni Red Alert adı taşıyan oyunlara biraz daha sempati beslemem veya bu iki oyun arasında Command & Conquer: Red Alert oyununun daha sonra çıkışını gerçekleştirerek biraz daha oturaklı olması olabilir.

Command & Conquer Remastered ile GDI ile NOD olarak adlandırılan güçlerin arasındaki savaş konu alınır. GDI tarafı Birleşmiş Milletlere bağlı olan bir askeri birlik, NOD ise bir nevi dünyayı ele geçirmeye çalışan ordulaşmış terör örgütüdür. Unutmadan, 1995 senesinde çıkışını gerçekleştiren bu ilk oyun Command & Conquer: Tiberian Dawn olarak da anılır ki bu serinin devam oyunlarında illaki Tiberian ve Tiberium kelimeleri geçer.

Command & Conquer: Red Alert ise biraz daha fantastik bir konuyu ele alırken Birleşik Devletler ile Sovyetler Birliği arasındaki mücadeleyi ortaya çıkarır. Ben, Red Alert adı altındaki oyunları oynamayı daha fazla sevmişimdir her zaman ama tercih sizin. Bu iki serinin başlangıç noktası olarak kabul edilen her iki oyunu da keyifle oynayabilirsiniz.

Command & Conquer Remastered Collection

Command & Conquer Remastered Collection, oyun mekanikleri açısından nasıl?

Muhtemelen akıllara takılabilecek ve benim de bu paketi henüz oynamaya başlamadan önce aklımda bulunan bir durum vardı. Aklımdaki soru, 25 sene önce çıkışını gerçekleştiren oyunların mekanikleri günümüzde nasıl görünecekti, şeklindeydi aşağı yukarı. Command & Conquer Remastered Collection ile görsel anlamda önemli yenilikler gelmesine rağmen, gördüm ki oynanış mekaniklerinde büyük değişimlere uğramamış.

Belki daha akıcı ve oynanış anlamında daha iyi sonuç veren bir yapı var ortada lakin oyunlardaki birimlerin hareketlerinde 25 yıl öncesinin hatalarını yeniden gözlemledim. Özellikle sahadaki birimlerimiz bazen çok saçma hareketlere sahip olabiliyorlar. Bazen de tekli oyunculu oynarken düşmanın yapay zekası bir tuhaf gelebiliyor.Örnek vermem gerekirse, bu paketteki oyunlarda yer alan maden toplama araçlarını en başa yazabilirim.

Yakınımızdaki iki bölgede madenler var diyelim. Bu bölgelerde çalışmak yerine bazen bir bakıyorsunuz düşmanın ordusunun içerisine dalmışlar. Üstüne üstlük, bu bölgelerde bu araçlara ateş açıldığı halde etrafında kaplanlar dolaşan geyikler gibi işlerini yapmayı sürdürüyorlar. Benzer şekilde, dibine kadar gelen düşmanı algılayamayan diğer birimlerini de örneklere ilave edebilirim.

Koskocaman tanklar, birkaç adım ötesinden geçip giden düşman birimlerini neden görmezden gelirler anlayamadım. Bu tip yapay zeka sorunlarına karşın oyunun dengeleme mekaniklerinin çok iyi olduğunun da altını çizmek isterim. Düşmanlar, genel anlamda bizim birimlerimizden daha akıllı hareket ediyorlar. Öncelikle canı az olan birim hangisiyse onu bitirmeye çalışıyor, stratejik olarak farklı taktiklere yönelebiliyorlar.

Command & Conquer: Red Alert oyununun bir bölümünde düşmanı savunmaya çalışıyordum. Gelebilecekleri 2 bölge vardı ve her tarafı kullanıyorlardı. Özellikle maden toplama araçlarına yöneldikleri için onları korumaya çalışıyordum. Bu bölgelere savunma birimleri yerleştirince uçaklarla yapılarıma yöneldiler. Roket atan piyadeleri de bölgelere yerleştirince uçak göndermeyi kestiler. Kısacası, düşmanın taktiğimize göre hamle yapması güzel ama birimlerimizin tuhaf davranışları bazı zamanlarda çekilmez bir hal alıyor.

Command & Conquer Remastered Collection

Yüzlerce saat bu oyunlar için harcanır mı?

Gerçek zamanlı strateji türünün eski hayranlarına bu oyunlarda neler bulacağını muhtemelen anlatmama gerek yoktur. Yaşları daha genç olan ve gerçek zamanlı strateji türüyle henüz tanışmamış olan okurlarımız için ise bu türe başlamak için Command & Conquer Remastered Collection paketini rahatlıkla önerebilir. Öğreterek ilerleyen oyun yapılarıyla, kolay kullanımı ve görsel açıdan sıkıntı oluşturmayan grafikleriyle karşımızda oldukça başarılı bir paket duruyor.

Üst kısımlarda bu oyunda yaşadıklarıma dair örneklerin sayısını fazlalaştırabilirdim ama bu benin Command & Conquer Remastered Collection maceralarım değil, bir inceleme yazısını. Yalnızca, oyunun mekaniklerine dair küçük bir hatırlatma daha yapmak istiyorum. Bu hatırlatma da her bir birimin birbirlerine olan üstünlükleri ve eksiklikleri olacaktır. Misal olarak, roket atan piyadeler koca uçakları rahatlıkla indirebiliyorken, herhangi bir piyade askerine karşı başarılı olamıyorlar.

Benzer şekilde, tanklarımız zırhlı olan birimlere daha güçlü etki ederken, sıradan bir piyadeyi öldürmekte zorlanabiliyor. Bununla birlikte, bir tankla piyade birimlerini ateş ederek öldürmekte zorlanmamıza karşın üzerinden onlarca askerin geçebiliyor ve toplu katliamlar yapabiliyoruz. Kısaca, gerçek zamanlı strateji türü nasıl olur ve bu türe nasıl alışırım diye merak edenler için bu paket biçilmiş kaftan olacaktır.

Bu arada, bu türü denemeyenler rahatlıkla alsın oynasın desem de eski oyunların öyle basit yapılarının olmadığını hatırlatayım. Bazen tam savaşı kazandım dediğiniz anda düşmanın ani bir hamlesiyle bölümü kaybedebilirsiniz, şimdiden söyleyeyim. İnceleme yazısının son sözlerine gelirken Command & Conquer Remastered Collection paketini deneyimlemenin kendi adıma harika olduğunu söylemek isterim.

Uzun yıllardır görmediğim ve oynamak isteyip de yaklaşamadığım oyunlara kavuşmuş oldum. Görsel açıdan sıkıntı barındırmayan bu yenilenen oyunlarla ilgili bazı eksiklikler olmasına karşın gerçek zamanlı strateji türünü yeniden hayatımıza sokabilecek bir yapı başarıyla sunuluyor. Eğer bu paketi satın almak istiyorsanız, Türk Telekom bünyesindeki Playstore platformundan çıkış dönemine özel olan indirimle, yalnızca 120 TL fiyatla satın alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan The Last of Us Part II incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.