Buram buram çocukluğumuz kokan 10 atari oyunu

tarafından
132
Buram buram çocukluğumuz kokan 10 atari oyunu

Bizi geç saatlere kadar uykusuz bırakan atari oyunları, teknolojinin azizliğine uğrayarak yerini bilgisayar oyunlarına bıraktı.

Yine de onları atmaya kıyamayıp, evimizin bir köşede belki bir gün oynarız diye bıraktık. Daha sonrasında aterimizin yüzüne bile bakmasak da, arada onla geçirdiğimiz anları düşünüp iç çektik.

Süper Mario

Süper Mario
Süper Mario

“Üzgünüm Mario ama prenses başka bir kalede’nin ingilizcesi ile yaşadık ilk hayal kırıklığımızı.

Galaxian

Galaxian
Galaxian

Sineğe benzeyen uzay araçlarını hiç kalmayana dek vurduk ve her leveli ilk level tadında oynamaktan bir kez bile şikayet etmedik.

Street Fighter

Street Fighter
Street Fighter

İlk sokak dövüşüne bu oyunda katıldık. Kızların hep Chun-lee olduğu oyunda, dayak yiyen kimse ağlamadı, yenilen pehlivanlar güreşe doymadı.

DuckHunt

O tabanca o ördeği nasıl görüyor, hala anlamasak da, gerçekte çok sevdiğimiz ördekleri, bu oyunda öldürürken bir kez bile düşünmedik.

Tank 90

Savaş alanımızı çoğunlukla kendimiz yaptık. Yaparken kendimizin veya sevdiklerimizin isminin baş harfinden denizler, duvarlar oluşturduk.

Tetris

Belki de ömrümüzden durup dururken giden o on yıl, tetriste zamanında gelmeyen uzun çubuğun eseridir. Ya onu koyacak yer bulamadık, ya da yerini hep başkalarıyla doldurmak zorunda kaldık.

Road Fighter

Gerçekçilikten bir gram pay almamış bu araba yarışı oyununda kaptığımız petrol rengi benzinlerle bir kez daha derin nefes aldık.

KeystoneKapers

Yeni nesil atarilerden önce tost makinasına benzer bir ateride kasetsiz sunulan oyundur, raprap sesinin en güzel, hırsız-polis kovalamacasının en heyecanlı halidir.

Soccer

Şimdiki PES oyuncularını halimize güldüren oyundur. O gol sevinci, o taraftar sesi, o Brezilyalı oyuncular… Anlayamazsınız.

Popeye

Safinazla Temel Reis arasında kalpler çıksın diye Kabasakal ile az uğraşmadık. Oyununu oynamaktan çizgi filminden bile bıkkınlık geldiği için hemen zap yaptık.

Bir önceki yazımız olan Oyun Dünyasının İkonik Karakterleri #3 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.