Bazı oyunları oynarken neden midemiz bulanır?

Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Oyun oynarken neler hissediyorsunuz? Yarış oyunlarında adrenalin, zombi oyunlarında korku!

Oyun oynarken neler hissediyorsunuz?

Yarış oyunlarında adrenalinin tavan yapması, spor oyunlarında artan zafer kazanmaya yönelik zihinsel sinyaller ya da zombi oyunlarında yakanızı bir an olsun bırakmayan korku eminiz akla ilk gelenler arasında. Bunların tümü normal sebep-sonuç ilişkileri. Oyun evrenine adımınızı attınız mı ilginç bir soyutlanma yaşarsınız ve kendinizi her ne rolde ve hangi amaçla o dünyanın iliklerinde bulursanız bulun ekranın içindesinizdir, tuşlara basarken ya da joystick’le hamle yaparken rolünüze yön verir, onu yaşarsınız. Hatta oyunda sallanır, yere düşersiniz. Bazı oyunlarda söz konusu etkiler istenmeyen sonuçlara gebedir. Sonuçlar tuhaf olduğu kadar gerçektir. Örneğin mide bulantısı…

Özellikle FPS adını alan ve temelde bir karakterin kendi gözünden oynanan oyunlarda çeşitli durumlar ve senaryo içindeki konular sizi rahatsız edebilir.

Adrenalin ya da mutluluk hormonunun dışında sizi adeta mide bulantısı hatta baş dönmesi gibi durumlarla baş başa bırakabilir. Çünkü FPS, insanın gördüğü şekliyle sizi oyuna adapte etmeyi amaçlar ve etkileri de her ne kadar sanal bir dünyada olsanız dahi gerçek olabilir.

FPS türü, son yıllarda oldukça gerçekçi formlarda oyun meraklılarının karşısına çıkıyor.

Sadece PC ya da konsol oyunları tarafında değil mobil uygulama tarafında da çeşitli FPS oyunlarının ilgi gördüğü dikkatlerden kaçmıyor. Bu türün oyunu oynayan kimseleri peşinden sürükleyen başlıca özelliği ise oyuncuların zihninde adeta ‘sanal bir dünyadayım’ hissi uyandırması. Hatta bu nedenle oyunda silahınızla birini vurmanız gerektiğinde adeta o saliseleri yaşıyorsunuz. Bazı oyunlarda çok daha yüksek seviyede sunulan şiddet sahnelerinin etkileri ise genelde mide bulantısı gibi istenmeyen sağlık durumları olabiliyor. Hani, kötü bir şey gördüğünüzde olan türde. Neye uğradığınızı şaşırtan ve bir şeylerin yanlış gittiğine dair güçlü hislere sahip vücudun verdiği bir tepki şeklinde. Ayrıca simulasyon gibi oyunlarda da benzer sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Sallanan bir araba ya da uçak ile ilgili oynanan oyunlar da mide bulantısına yol açabiliyor (Motion sickness).

Yanıtı evet, bir vücut tepkisi olarak olabilir.

Ancak midenizin bulanmasına yol açan oyunda diretmemeniz gerektiğini de vurgulamakta fayda var. FPS türünün yaş sınırı getirilmiş bir oyunu oynadınız ve mideniz bulandı, başka oyunlara yönelin ve kendinize farklı mecralar sunun. Unutmayın, oyun dünyası uçsuz bucaksız, sağlığınızı riske atacak oyunları kenara bırakabileceğiniz kadar geniş. İyi oyunlar!

Bunları da beğenebilirsin
Yorumları Göster (1)

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası