ASUS ROG Strix Impact II incelemesi

tarafından
14
ASUS ROG Strix Impact II incelemesi

Günümüzde kaliteli oyuncu farelerine sahip olmak çok önemli. Özellikle rekabetçi oyun oynayanlar için farelerin teknolojilerinin yeterli olması gerekiyor. Onunla birlikte, eğer bütün gün boyunca bizim gibi bir eliniz fare tutuyorsa, o tuttuğunuz ürünün ergonomik yapısı da oldukça önemlidir. Tabii aynı zamanda o kadar para verdikten sonra satın alınacak olan ürünün tasarım açısından da güzel görünmesini tercih ederiz. Peki, bugün inceleyeceğimiz ASUS ROG Strix Impact II, tüm bu kategorilerde başarılı olabilecek mi?

Bu soruya cevap vermeden önce ASUS ROG Strix Impact II isimli oyuncu faresinin öne çıkan özelliklerinden biraz bahsetmek istiyorum. Bu özelliklerin başını ise farenin inanılmaz hafif olan yapısı ve iki elle de kullanılabilir olması çekiyor. Yani, bu oyuncu faresi elinizin altında adeta bir tüy gibi kayıyor ve eğer hem sağ, hem sol veya sadece sol elinizi kullanıyorsanız da bu fareyi gönül rahatlığı ile kullanabileceksiniz. Ayrıca bu ürünün profesyonel oyuncular ile birlikte tasarlandığı da belirtiliyor ki bunu hissedebiliyorsunuz.

Şu an piyasada satın alabileceğiniz birçok farklı oyuncu faresi bulunuyor ve bu farelerin tasarımları genelde uzay araçlarını andırabiliyor. ASUS ROG Strix Impact II ise oldukça sade, temiz ve düzgün bir tasarım ile karşımıza çıkıyor. Ben bu tip tasarımlara bayılıyorum, elimin altındaki farenin gerçekten bir fareye benzemesini ama aynı zamanda da modern bir ürün olduğunu belli etmesini istiyorum. ASUS markasının bu faresi de benim istediğim hisleri tam olarak sunmayı başarıyor. Ürün, tasarım olarak gösterişten uzak.

Bahsetmiş olduğum bu tasarıma, ürünün kablosu da kesinlikle olumlu bir etki bırakıyor. Bu kablo kauçuk ile oluşturulmuş, oldukça yumuşak bir yapıya sahip. Benim kişisel olarak kullandığım farenin standart bir kablosu var ve bu kablo benim fareyi kullanmamı inanılmaz etkiliyor. Muhtemelen siz, benim kadar takıntılı değilsinizdir ama o kablo doğru pozisyonda olmayınca, farenin kendisine sanki beş kilo filan ekliyor. ASUS ROG Strix Impact II ise kendi kaliteli kablosu ile kesinlikle böyle bir problem çıkartmıyor efendim.

ASUS ROG Strix Impact II

ASUS ROG Strix Impact II, oldukça hoş özelliklerle ön plana çıkıyor

Konu bir oyuncu faresi olduğu zaman bu ürünün tasarımından bir noktaya kadar bahsedebiliriz. Bir süre sonra önemli olan şey tasarım değil, performans oluyor. Bu noktada da ASUS ROG Strix Impact II, 6200 DPI değerinde çalışabilen bir optik sensör ile karşımıza çıkıyor. Tabii ki oyuncu faresinin hassasiyet ayarını dört farklı seviyede sizler de yapabiliyorsunuz. Genel anlamda tüm seviyelerde gayet başarılı bir performans veriyor ürün. Ayrıca oyun sırasında hassasiyet ayarı değiştirmek isterseniz, bunun için özel bir tuş bile var.

Eğer bu oyuncu faresini maksimum performansta kullanırsanız, her teknolojik üründe olduğu gibi bu üründe de kendisinin ömrünü kısaltırsınız. Bunun önüne geçebilmek için de cihazın üzerinde bir tuş anahtarı soketi tasarımı bulunuyor. Bununla birlikte tıklama direncini değiştirebiliyorsunuz ve farenin ömrünü bu şekilde biraz da olsa uzatabiliyorsunuz. Öne çıkan özelliklerde son olarak ASUS Aura RGB ve ASUS Aura Sync teknolojileri de bu oyuncu faresi tarafından destekleniyor ve renk renk bir ürün oluyor.

İnceleme yazım boyunca saymış olduğum bu öne çıkan özellikleri biraz detaylandırmak gerekirse, bu kablolu oyuncu faresinin 220 IPS değerine kadar maksimum hıza çıkabildiğini, 30 G değerinde de maksimum ivme sahibi olabileceğini söyleyebilirim. ASUS ROG Strix Impact II, tüm bu değerler ile piyasadaki yüksek seviyeli rakiplerine meydan okuyabiliyor ve özellikle rekabetçi oyun oynayan oyuncular tarafından tercih edilebiliyor. Harici için zaten gözü kapalı bir şekilde alınabilecek, uygun bir ürün kendisi.

ASUS ROG Strix Impact II, kendi serisine önemli bir yenilik de getiriyor ve üzerinde toplamda iki adet yan tuş bulunduruyor. Bu tuşlara dilediğiniz komutu ekleyebiliyorsunuz. Farenin sağ ve sol tıklama için kullanılan tuşları ise tamamen bağımsız bir şekilde üretilmiş gibi görünüyor ve 50 milyon tıklamaya kadar ömür bulunduruyorlar. Bu da günümüzdeki oyuncu farelerine göre gayet uzun bir ömür bize göre. Peki, bu oyuncu faresi en çok hangi oyunculara, nasıl hitap ediyor? Biraz da bu konulardan bahsedelim efendim.

ASUS ROG Strix Impact II

Bu hafif yapı ile en iyi refleks atışlarına ulaşabilirsiniz

Daha önce de dediğim gibi ASUS ROG Strix Impact II, oldukça hafif bir oyuncu faresi. Eğer kabloyu ağırlığın içine katmazsanız, ürün sadece 79 Gram gibi bir ağırlığa sahip. Yüksek DPI değerini de işin içine kattığınız zaman MOBA ve nişancı türündeki video oyunları için en uygun oyuncu faresi oluyor bu ürün. Farenin yan tuşları da kesinlikle oynadığınız oyunlarda eğer işe yarar bir aksiyon atarsanız, size yardımcı olabiliyorlar. Bu arada, fare genel anlamda çok küçük bir yapıda ve büyük ellerde problem olabileceğini düşünebilirsiniz.

ASUS ROG Strix Impact II, küçük bir tasarıma sahip. Benim elim ise oldukça büyük. Buna rağmen herhangi bir problem yaşamadım ürünü kullanırken. Elimizin altında yer alan bu üründen bahsederken, bağlantılı olarak en büyük eski puandan bahsetmek istiyorum. Bu ürün inanılmaz yüksek tıklama sesi çıkartıyor. Yani, ses bildiğiniz mekanik klavye seviyesinde diyebilirim. Uzun vadede kullanım sırasında gerçekten ürünün çıkarttığı yüksek sesten rahatsız oldum. Tabii oyunun aksiyonu sırasında bunun farkına varmayabilirsiniz.

Bu oyuncu faresini PC üzerinden Call of Duty: Warzone, Destiny 2, Sea of Thieves ve Streets of Rage 4 oyunlarında denedim. Tüm oyunlarda da yeterince başarılı performanslar aldım. Tabii ince ayar yaparak, gerekli sürücüleri indirerek ve deneyiminizi ASUS ROG Armoury II uygulaması ile zenginleştirerek, çok daha iyi sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Klasik olarak ASUS ROG Armoury II aracılığı ile farklı profiller oluşturabiliyorsunuz, renkleri özelleştirebiliyorsunuz ve çok daha fazlasını yapabiliyorsunuz efendim.

Durumu özetlemek gerekirse, hızlı ve gerekli hassasiyete sahip, sade ve küçük bir tasarıma sahip olan bir oyuncu faresi arıyorsanız, ASUS ROG Strix Impact II tam aradığınız ürün olabilir. Yalnız bu ürünün çok yüksek sesi sizi rahatsız edici olabilir ve kablolar da bazı oyuncular için rahatsızlık çıkartabilir. Sonuçta kauçuk kablolar yerine örgü kablolar tercih ediliyor. Ayrıca farenin genel olarak küçük olan yapısı, çok büyük elli oyuncular için problem çıkartabilir. Yine de bu durumlar, ürünün başarısına gölge düşürmemeli.

Bir önceki yazımız olan John Wick Hex incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.