Apex Legends Battle Royale Oyun İncelemesi

tarafından
547
Apex Legends Battle Royale Oyun İncelemesi

Son 2-3 senedir battle royale oyunlar piyasada çok iyi bir yerde. Öyleki, yıllardır klasik FPS oyunu olan Counter Strike Global Offensive’e bile battle royale modu geldi. Bu battle royale akınının üyelerinden biride Apex Legends oldu. Bu yazımızda biraz battle royale oyunlarından bahsedeceğiz. En önemlisi Apex Legends’den bahsedeceğiz tabi. – apex legends inceleme

Battle Royale Gelişimi

Şu an piyasada birçok battle royale oyunu var. Fakat bunların atası kimdir sizce ? Cevabı ise Minecraft Hunger Games. Evet aynen öyle. İncelediğimizde MCHG’nin günümüzdeki battle royale oyunlardan neredeyse hiçbir farkı yok. Oyuncular tek bir yerde başlıyor, sandıkları açıyor, gelişiyor ve oyunu kazanmak için savaşıyorlar.

MCHG’den sonra H1Z1, PUBG, Fortnite gibi bilindik oyunlar çıktı. Bunların arasında biraz daha az oynanan oyunlarda var. Mesela ARK: Survival Evolved’a gelen battle royale modu.

Apex Legends Battle Royale

Apex Efsaneleri Savaş Royale
Apex Legends Efsaneleri Savaş Royale

Apex Legends, diğer oyunlardan sıyrılıp aramıza katılmayı başardı. Peki bunu nasıl sağladı ? Piyasada bu kadar battle royale oyunu varken, onu farklı kılan şey ne ? Bunun cevabı sanırım League Of Legends tarzında farklı karakterler olması ve oyunun tamamen takım uyumuna bağlı taktiksel bir oyun olması.

Her elde 3 kişilik 20 takım oluyor. Yani toplam 60 kişilik bir nüfusu mevcut başlangıçta her elin. Tek başınıza oynamanız mümkün değil. Zaten takım oyunu olmasının sebebide bu.

Bunlar dışında oyunda şu an 8 farklı efsane bulunuyor. Her efsanenin kendine özel farklı görünümleri mevcut. Oyunda birçok şeyi seviye atladığınızda verilen kasadan çıkartabiliyor olsanızda oyun p2s (pay to skin) türünde. Yani görünümler için para ödemeniz gerekmekte. Bu direkt olarak gösterilmiyor. Mesela 3. Seviye bir skini alabilmek için oyunu oynayıp oyun içindeki para biriminden yeterli sayıya ulaşmanız yeterli. Fakat 3.Seviye skin alabilmek için 2.Seviye skine sahip olmanız gerekiyor ve 2.Seviye skin ücretli. Bu pek hoş değil fakat ne de olsa oyun ücretsiz bu yüzden göz ardı edilebilir.

Apex Legends Oyun İçi İnceleme

Apex Legends Battle Royale İnceleme
Apex Legends Battle Royale İnceleme

İlk oyununuzu oynamadan önce kısa bir eğitimden geçiyorsunuz. Bu eğitimde size sandık açmayı, bomba fırlatmayı, sağlık basmayı, takım arkadaşınızı canlandırmayı, takviye ekipman istemeyi, ping göndermeyi vs. öğretiyor. Ping demişken, oyunun takım oyunu olmasını sağlayan iyi nedenlerden biri ping sistemi. Oyunu isterseniz arkadaşlarınız ile oynayabiliyorsunuz. Fakat yabancılar ile oynarsanız ping sistemi ve bildirim sistemleri sayesinde konuşmadan bile takım oyununu başarabiliyorsunuz. Gitmeniz gereken yerleri ping ile işaretleyip arkadaşlarınızı oraya yönlendirebiliyorsunuz. Pinglerin çeşitleride var. Örneğin loot var ise loot tipinde bir pingi loot üstüne bırakarak arkadaşlarınızı belirttiğiniz yerde loot olduğu hakkında bilgilendiriyorsunuz.

Bildirim sisteminden de bahsedelim biraz. Bildirim sistemi, oyun içinde arkadaşlarınızın ne yaptığını vs. size söyleyen bir sistem. Arkadaşınız birisine ateş ettiğinde, hasar yediğinde ve benzeri olaylarda oyun sizi bildiriyor.

Apex Legends Trailer

 

Apex Legends oynamak için tıklayın.

Ayrıca Apex Legends Royale BloodHound Karakteri ve Apex Legends Battle Royale Gibraltar Karakteri başlıklı konularımızıda inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Far Cry 5 İnceleme başlıklı makalemizde far cry 5 hikaye ve far cry 5 inceleme hakkında bilgiler verilmektedir.