AOC CU34G2 incelemesi

tarafından
51

AOC CU34G2 incelemesi

Video oyunlarından alınan keyfi farklı bir boyuta çıkarabilecek, ultra geniş ekran konforunu oyunculara yansıtacak bir monitör incelemesini sizlerle buluşturuyoruz. İnceleyeceğimiz ürün AOC CU34G2 olacak ve oldukça güçlü özellikleriyle ilgi çekmeyi başaracaktır diye tahmin ediyoruz. 34 inç boyutunda ve 21:9 görüntü formatında bir ekrana sahip olan bu oyuncu monitörü, ergonomisinden teknik özelliklerine kadar derin bir şekilde göz hapsimize alındı. Sizleri daha fazla bekletmeden bu ürünün bizlere neler sunduğunu aktarmaya başlayalım.

AOC CU34G2

AOC CU34G2 ile geniş ekranın keyfini sürüyoruz

Bir PC oyuncusuysanız ve video oyunu deneyiminizi farklı bir noktaya taşımakta kararlıysanız, bu inceleme yazısının daha fazla dikkatinizi çekeceğini düşünüyorum. Donanım incelemesi kısmımızın bu seferki konuğu olan AOC CU34G2; geniş ekranı, teknik özellikleri, tasarımı ve ergonomisiyle dikkat çeken bir ürün. Tüm unsurlarına sırasıyla değineceğim bu oyuncu monitörünün öncelikle tasarımından ve ergonomik özelliklerinden bahsetmek istiyorum, eğer izin verirseniz.

AOC CU34G2, sıklıkla gördüğümüz monitörlerin aksine geniş ekranı ve 1500R oranındaki kavisli yapısıyla zaten ilgi odağı olabilecek özellikleri barındırıyor. Bununla birlikte AOC firmasının son dönemde kullandığı çizgilerle beraber gayet şık bir tasarımı sergiliyor. Oldukça ince olan çerçeveleri, görüntü alanı dışında gereksiz yer işgal etmezken, bu üründe kullanılan ayakların sağlamlığının yanında tasarımının da gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim.

İncelemekte olduğum oyuncu monitörü, 4 ayaklı bir yapı üzerinde duruyor. Bu dört ayağın kullanıcılara çevrili olan iki ayağı uzun, arkada kalan iki tanesi ise kısa olarak tasarlanmış durumdalar. Bu durum sayesinde keskin çizgili bir zarafet durumu gözler önüne serilirken, kullanılan malzemelerin sağlamlığından ötürü kullanıcılara güven duygusu aşılanıyor. Şahsen, 34 inç gibi bir hayli büyük ve 21:9 oranı gibi geniş bir ekran yapısına sahip olan bu ürünün zemine sağlam oturması konusunda bazı soru işaretleri barındırıyordum.

Bununla birlikte, oldukça sağlam malzeme kullanılan ayak yapısını gördüğümde içim büyük ölçüde rahatladı. Bu güçlü ayak yapısının ergonomik açıdan da işlevsel olduğunu gördüğümde, sağlam bir ürünü kullandığımı anladım. İncelemekte olduğum monitörün 130 mm limitinde yükseklik ayarı bulunuyor ve çeşitli eğim hareketleri bu üründe mümkün kılınıyor. Ortalamaya göre biraz büyük ve ağır sayılabilecek olan bu monitörde ergonomik özelliklerin yerinde olması, kullanıcılar açısından önemli bir artı olarak yorumlanabilir.

AOC CU34G2

Teknik özellikleri ile oyuncuların ilgisini çekebilecek bir monitör

İncelemekte olduğum AOC CU34G2, teknik özellikleri bakımından özellikle PC oyuncularını farklı bir seviyeye taşıyabilecek güçte bir ürün. Üst kısımlarda belirttiğim gibi 34 inç boyutuna sahip olan 21:9 oranında ultra geniş bir ekran var bu monitörde. Çözünürlük değerlerine baktığımda 3440×1440 piksel oranını görüyorum ki bu oranlar 2K çözünürlük değerlerinin ultra geniş ekran formatına denk geliyor. Günümüzün koşullarında geniş bir oyuncu kitlesinin bu çözünürlük değerinden memnun kalabileceğini söyleyebilirim.

Çözünürlükten daha dikkat çekici bir noktada bu ürünün yenileme hızı değerlerine bakıldığında gün yüzüne çıkıyor. AOC CU34G2 model oyuncu monitörü, 100 Hz yenileme hızı değerini kullanıcısına sunabiliyor. Bu değerler ışığında kısa bir değerleme yapmam gerekirse, piyasadaki en güçlü değerleri bu üründe görmediğimizi yalnız bir oyuncu monitörü için gerekli verilerin büyük ölçüde karşılanabildiğini söyleyebilirim. Bir başka deyişle, bu monitörde en yüksek verilere çıkılamazken ortalamanın üzerinde bir görüntü performansı karşımıza çıkıyor.

Oyuncu monitörü diye nitelendirildiğinden en azından 144 Hz değerlerini görebilmek, günümüzün koşullarına göre artık bir lüks olmaktan çıktı. Ne yazık ki AOC CU34G2 ile 100 Hz yenileme hızına sahip olabiliyoruz. Bunların dışında, incelemekte olduğum ürünün; 1ms tepki süresi, 16,7 Milyon renk kapasitesi, 3000:1 kontrast ve 8 Milyon:1 dinamik kontrast değerlerine sahip olduğunu söyleyeyim. Bu değerler, ortalamanın üzerinde bir görüntü kalitesinin bu üründe olduğunu gösteriyor.

Öte yandan, AOC CU34G2 modelinde VA panel kullanılıyor ve görüş açısının 178 derece olduğu fabrika verilerinde görülüyor. Ekranın eğimli olmasından ötürü, geniş açılarda çok yüksek performans kayıpları olmamasına rağmen, tek başına oyun oynamak isteyen kullanıcıların, görüntü açısından daha memnun kalacakları görüşündeyim. Tabii, bu monitörün değerleri sizlere aktardıklarımla sınırlı kalmıyor ve bunları da hemen alt kısımda sizlerle paylaşmayı sürdürmek istiyorum.

AOC CU34G2

PC platformunun kullanıcıları için ideal bir ürün

Açık konuşmak gerekirse ultra geniş ekrana sahip olan, yani 21:9 formatındaki monitörlerin ofis ortamlarında da oldukça kullanışlı olduğu görüşündeyim. Her ne kadar üretici firma tarafından incelemekte olduğum ürünün bir oyuncu monitörü olduğu söyleniyorsa da bu ürün ev ve ofis ortamında da rahatlıkla kullanılabilen bir ürün olacaktır. Tabii ki incelediğim ürünü tercih edecek olanların başında video oyunu tutkunlarının gelmesi daha doğal olur.

Neticede, karşımızda bir oyuncu monitörü bulunuyor ve üst kısımda sayamadığım bazı özelliklerle de bu durum destekleniyor. Örneğin, AOC CU34G2 modelinde AMD FreeSync desteğiyle birlikte Adaptive Sync desteği de veriliyor. Böylelikle hem AMD, hem de NVIDIA markasına ait ekran kartı modellerini kullananlar için görüntü yırtılmalarının en aza indirildiği bir deneyim sunulmuş oluyor. Üst kısımlarda da belirttiğim gibi bu ürün PC kullanıcıları için biraz daha ön planda tutulacaktır.

Bir oyun konsolum var ve bu monitörü satın almalı mıyım, diye soru yönelten okurlarımız olabilirler. Hızlıca bu soruyu sorabilecek olan okurlarımıza yanıt verelim ve farklı modellere odaklanmalarını söyleyelim. Öncelikle, oyun konsollarında 16:9 formatı desteklendiğinden ötürü AOC CU34G2 modelinin boyutundan tam verim alamazlar. Şahsen ben PlayStation 4 konsolunu bu monitörde denedim ve ekran boyutunun 28 inç civarında düştüğünü gördüm.

Yeni nesil cihazların ekran formatı desteğinin ne kadar çeşitli olacağını henüz bilmiyoruz ama çözünürlük değerlerine bakıldığında, geleceğe dair bir monitör kullanmak isteyenlerin 4K çözünürlük sunabilen bir monitörü tercih etmelerini tavsiye ederim. Yine üst kısımlarda belirttiğim gibi incelemekte olduğum ürünün çözünürlük değerleri tabiri yerindeyse uzatılmış 2K çözünürlük oranlarına denk geliyor. Ayrıca, dahili hoparlörleri bulunmayan bu oyuncu monitörü, konsol kullanıcıları için pratik olmayabilir, diyerek biraz da bu ürünün girişlerinden bahsedeyim.

AOC CU34G2

AOC CU34G2 ile kolay kurulum ve kullanım sağlanıyor

Dahili hoparlörler barındırmayan AOC CU34G2, kulaklık bağlamaya izin veren 3,5mm çapında bir jak girişine sahip durumda. Bununla birlikte bu üründe 2 adet HDMi 2.0 ve bir adet DisplayPort 1.2 girişi bulunuyor. Özellikle HDMi girişi sayesinde, bağlantı kısmına ait pek çok sıkıntı çözülecektir. HDMi girişinin 2 adet olması da farklı kullanım alanlarına hızlı geçiş yapmanın önünü açıyor. Bununla birlikte bu üründe 4 adet USB girişi de yer alıyor.

Kullanım açısından bir hayli konforlu bir ürün olan AOC CU34G2, güç ünitesini bünyesinde bulundurarak gereksiz yer kaybının önüne geçiyor. Tasarımı açısından kullanım alanının en düşük hacimde tutan bu oyuncu monitörünün kurulumunun da oldukça kolay olduğunu söylemeden geçmeyeyim. Fazladan araçlara ihtiyaç duyulmadan bahsi geçen monitörü kolaylıkla monte edebilir ve en hızlı biçimde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ayak kısmı ile ekran bölümü dörtgen bir yapı sayesinde kolayca iç içe giriyor ve kilitlenebiliyor. Ürünün sabit halini bozmak istediğinizdeyse tek tuşa basılarak açılan kilit sayesinde işlem gerçekleşebiliyor. Atladığım bir kısmın olmamasını umarak dilerseniz son sözlerime geçmek istiyorum. Ergonomik ve teknik özelliklerinden bahsettiğim AOC CU34G2, yaklaşık olarak 5000 Türk Lirası ile 5500 Türk Lirası arasındaki bir fiyatla satılıyor.

Açık konuşmak gerekirse bu rakamın ülkemizin koşullarına göre biraz yüksek olduğunu söyleyebilirim. Her ne kadar ultra geniş ekranın farkının yaşanacağı bir ürün olsa da bu modelden daha yüksek teknik özelliklere sahip olan ürünler mevcut. Eğer, geniş ekran takıntınız yoksa, 16:9 formatına sahip olan ve boyut olarak biraz daha küçük olan oyuncu monitörlerine de göz atabilirsiniz. İlla ki 21:9 formatında deneyim yaşamak istiyorsanız da bu ürünü, sunduğu konfordan ötürü bir kenara yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan AOC CQ27G2U incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.