Acemi Oyun Yaratıcıları İçin Ücretsiz Oyun Geliştirme Araçları

Oyun Geliştirme

Sık sık oyun oynamak için zaman harcıyorsanız ve sizin için bu sadece eğlenceden daha fazlasıysa, o zaman elbette kendi oyununuzu geliştirme fikrini düşünüyorsunuz. Belki de en sevdiğiniz oyunda daha iyi bir şeyler yapmak istiyorsunuz, ya da belki bazı ilginç oyun fikirleri ya da hatta kafanızda gerçek bir oyun doğmuş gibi uygulanmasını isteyen tamamen yeni bir oyun evreni istiyorsunuz.

Dahası, sanal oyunların geliştirilmesi artık sadece heyecan verici bir hobi değil, aynı zamanda yüksek ücretli bir iş haline geldi.

Oyun Oluşturmak Neden Harika?

 • Hareket özgürlüğü. Önünüzde temiz bir çarşafınız olduğunu ve üzerine boyadığınız her şeyin canlanmaya ve hayatlarını yaşamaya başladığını hayal edin. Sanal dünyanın her pikselini kontrol edersiniz ve kesinlikle her türlü fikri gerçekleştirebilirsiniz. Bu, iyi bir hayal gücüne sahip yaratıcı insanlar için gerçek bir rüya!
 • Kendini geliştirme. Oyun geliştirme, zekayı mükemmel şekilde geliştirir. Yaratma sürecinin birçok dalı vardır ve tek başına çalışarak kendinizi bir tasarımcı, ses mühendisi, senarist ve programcı olarak denemelisiniz.
 • İlk oyununuz için tüm uzmanlıkları öğrenmenize gerek yok, sadece pratik bilgiler edinmeniz yeterli. Aşağıdaki projelerle çalışarak, en sevdiğiniz mesleği seçebilir ve işin geri kalanını dağıtabilirsiniz.
 • İyi gelir. Oyun endüstrisi, dünya nüfusunun% 30’unu kendi bayrağı altında topladı. 2016 oyun satışından elde edilen gelir 88,4 milyar dolardı. Tabii ki, büyük geliştirici şirketler bu paranın aslan payını paylaştı, ancak bireysel yaratıcılar da kremlerini çıkardı. Örneğin, yaratıcısına 100 milyon dolardan fazla kazandıran Minecraft sanal alanını ele alalım. Ve benzer jackpotlar oyun endüstrisinde nadir değildir.

Kaliteli yapılan iyi bir fikir, zengin bir altın damarına dönüşebilir.

Bir sıfırdan başlamazsanız, diğer daha deneyimli kişilerin çalışmalarını kullanırsanız, kendi bilgisayar oyununuzu yaratmak o kadar da zor bir şey değildir. Bu sizin için zaten icat edilmişse, neden standart oyun öğelerinin programlanmasına katılmalısınız? Oyunun yaratıcı bileşeniyle başlamak daha iyidir – seviyeleri, düşmanları, kahramanları, yeni ilginç olayları icat etmek. Bu amaçla özel araçlar – oyun motorları oluşturulmuştur.

En Popüler Oyun Motorları

Construct 2

Construct 2

2D oyunlar geliştirmek için güçlü bir görsel ortam. Olaylar ve davranışlar için geniş yeteneklere ve esnek ayarlara sahiptir. Bu program, kullanımdaki sadeliği sayesinde yeni başlayanların ilk oyunlarını hızlı bir şekilde oluşturmalarına yardımcı olacak ve zengin bir dizi işlevle profesyonelleri mutlu edecek.

Construct 2 programı, programlama yapmadan oyun geliştirmenize olanak tanır. Burada gelecekteki oyunun tuvaline nesneler ekler ve düzenlersiniz, ardından resmi canlandırarak olayları ve tavırları düzenlersiniz. Oyuncular için hoş bir atmosfer tasarlamak ve yaratmak için bu zamanı ayırabilecekken, neden kodu araştırmak için saatler harcayasınız?

Oyunların görsel tasarımcısı için, bu program oldukça etkileyici bir olasılık cephaneliğine sahiptir. Esnek ayarlar, olmasını istediğiniz şekilde bir oyun oluşturmanıza olanak tanır. Nesnelere koşullar ve eylemler empoze ederek ve olayların içine yerleştirerek yaşayan bir sanal dünya geliştirebilirsiniz. Uygulama sırasında, sadece programın özünü daha iyi anlamakla kalmayacak, aynı zamanda mantıklı düşünme eğitimi de alacaksınız.

Oyunlarınızın Windows, Linux, Mac, Android veya iOS’ta çalışmasını ister misiniz? Construct 2’nin çoklu platform ihracatı sayesinde bu artık bir sorun değil.

Ana özellikleri şunları içerir:

 • Sezgisel arayüz
 • Gelişmiş Etkinlik Sistemi
 • Esnek davranış ayarları
 • 70 hazır özel efekt
 • Android ve iOS için oyun oluşturma
 • 30 yerleşik eklenti + yenilerini oluşturma / ekleme vb.

Unreal Engine 4

Unreal Engine 4

Oyun motorları için piyasadaki önde gelen programlardan biri Unreal Engine 4’tür. Çarpıcı oyunlar yaratmak için çok çeşitli özellikler ve araçlar içerir. Ciddi anlamda güzel oyunlar geliştirmeyi düşünüyorsanız Unreal Engine 4 işinizi daha rahat ve heyecanlı hale getirecektir.

Unreal Engine 4 haklı olarak kaliteli oyunlar geliştirmek için önde gelen yazılım çağrılabilir. Bu sayede Batman: Arkham City, Mass Effect, Mortal Combat ve diğer birçok eşit derecede değerli proje gibi başyapıtlar ortaya çıktı. Motor, 17 yıllık sıkı çalışma için getirilen büyük fırsat cephaneliği nedeniyle haklı bir popülerlik kazandı. Bugün Unreal Engine 4, en modern teknolojileri kullanarak çarpıcı sanal eğlence oluşturmak için ciddi bir platform haline geldi.

Editör çalışma alanında çok sayıda düğme ve panel bulunur ve ilk bakışta anlaşılmaz ve karmaşık görünebilir, ancak her zaman öyle olmayacaktır. Aslında, arayüzle çalışmak çok rahat, biraz anlaşılmaya değer. Unreal Engine 4 daha çok profesyonel bir araç gibi olduğu için uygun çalışma gerektirir. Gerçekten harika video oyunları oluşturmak istiyorsanız, bu motorun kapsamlı işlevselliğini incelemek için yeterli miktarda zaman ayırmanız gerekir. Profesyonel oyunlar yaratma sürecinden muazzam bir zevk almaya başladığınızda, zamanın maliyeti bir intikamla ödeyecek.

Ana özellikleri şunları içerir:

 • Güçlü geliştirme ortamı
 • Eşsiz Blueprint sistemi ile görsel programlama
 • C ++ programlama yeteneği
 • Gelişmiş tasarım araçları
 • Windows, Android, Linux, Mac OS ve iOS sistemi için oyunlar oluşturma.
 • DirectX 11/12 desteği
 • Gelişmiş parçacık düzenleyici ve görsel efekt düzenleyici
 • Basit modellerin, manzaraların ve animasyonların uygun şekilde oluşturulması
 • Oluşturulan oyunun hızlı testi
 • Kesilmiş sahneler vb. Oluşturmak için esnek araçlar

Game Maker: Studio

Game Maker Studio

GameMaker: Studio , bir seviye düzenleyici, kaynak yöneticisi, kod düzenleyici ve GameMaker Dili (GML) olarak bilinen özel komut dosyası dilini içeren tam özellikli bir oyun geliştirme aracıdır. GameMaker’ın ilk sürümleri çok basitti ve birçok insan onları hatırlıyor. Şimdi, bazı çok ünlü oyunlar da dahil olmak üzere birçok ticari başarı ile her şey değişti.

GM: S motorunun Ana koleksiyonunda, masaüstü bilgisayarlar, HTML5 ve mobil cihazlar (hem Android hem de iOS için) için çapraz platform uyumluluğu uygulanmaktadır. Ek olarak, sürüm kontrolü ve para kazanma (örneğin, uygulamada reklam ve satın alma) entegre etmek mümkündür. Master koleksiyonunun toplam maliyeti bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 800 dolar. Bu nedenle, bu motor aşağıdakiler için idealdir:

 • Platformlar arası geliştirmeyle ilgilenen herkes
 • Küçük bütçeli bağımsız geliştirici ekipleri.

Sürükle ve bırak arayüzünün entegrasyonu sayesinde GM: S’de düşük bir giriş eşiği mümkündür. Bu nedenle, ilk deneyim olarak çok az programlama bilgisine sahip kişiler için harika bir araçtır. Arayüzü, programı oluşturma sürecini ve bazı temel mantığı öğrenmek için harika bir yoldur.

GM: S, yönetim yetenekleri sayesinde geliştiricilerin çok basit oyunları hızlı bir şekilde oluşturmasına ve çalıştırmasına olanak tanır; bu, oyun sıkışmaları ve oyun prototipleri oluşturmak için harikadır.

Unity

Unity

Unity programı, geliştiricilerin fikirlerini tam anlamıyla gerçekleştirmelerine yardımcı olacak: Zaten yapılmış 3B modellerin yanı sıra güzel dokular ve komut dosyalarının kapsamlı bir listesi var. Mevcut set, çeşitli videolar, resimler ve sesler dahil olmak üzere her zaman ek içerikle desteklenebilir. Unity, benzersiz 3B sunumlar yapmanızı sağlar: kesinlikle zaman alırlar, ancak yüzlere ve açık ağızlara hayranlık duymaya değer.

Kullanıcılar evrenselliği tarafından çekiliyor: programda oluşturulan oyun veya sunum neredeyse tüm popüler platformlarla uyumlu olduğunu kanıtlıyor. Bu liste, Android, iOS ve yaygın Windows, Mac OS X ve SMART TV tabanlı mobil cihazları içerecektir.

Unity’nin yaratıcıları, çocuklarına değerli bir popülerlik kazandırmak için her şeyi içine koydu.

Unity 3D’nin rakiplere göre avantajları:

 • Son derece kullanışlı ve öğrenmesi çok kolay arayüz;
 • Oyun oluşturmak için kapsamlı işlevsellik içeren güçlü ve esnek bir düzenleyici;
 • Yüksek işlem hızına ve sistem kaynaklarının optimum tüketimine sahip derleyici;
 • Sürükle ve Bırak için harika destek;
 • Projede kullanılabilecek çok sayıda farklı 3B proje, multimedya dosyası için destek;
 • Gölgelerin dinamikleri olan “fizik” ile dikkat çekici bir şekilde çalışır;
 • Ağ üzerinde ekip çalışması için iyi kurulmuş bir mekanizma;
 • Oyunun ayrıntılı bir incelemesi için, yerleşik bir manzara ve çeşitli yüzey türleri editörü vardır.

Unity, yapısında yüksek kaliteli görselleştirme için çok sayıda kullanışlı araç içerir, tarayıcı tabanlı 3B grafikleri destekler ve neredeyse sonsuz olasılıklara sahip işlevselliğe sahiptir.

Birçok yazılım ürünü gibi, Unity de iki versiyonda mevcuttur: ünitenin bir versiyonu ücretsiz olarak indirilebilir, ikincisi ise maliyet gerektirecektir.

Godot Engine

Godot Engine

Godot , açık kaynaklı 2D ve 3D oyunlar için gelişmiş, çok işlevli, çok platformlu bir geliştirme sistemidir. MIT lisansı altında ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Açıklığı nedeniyle, herkesin yayınların ana dalının geliştirilmesine katılmasına veya kendi kolunu oluşturmasına izin verir. Proje geliştirirken, bitmiş ürünün satışından herhangi bir kesinti ve faiz gerekmiyor, ancak gönüllü bağış sistemi var.

Sistem, birbiriyle yakından ilişkili ve etkileşimde bulunan bir dizi editördür. Set şunları içerir:

 • Kapsamlı bir araç setine sahip görsel bir düzenleyici, 2B ve 3B projeler için görsel bir gölgelendirici düzenleyici;
 • Oyun sürecinin testi sırasında doğrudan proje değişiklikleri yapma imkanı;
 • Oyundan çıktığınızda değişiklikleri kaydedin;
 • Mobil cihazlar için canlı düzenleme;
 • Seviye tasarımcıları, sanatçılar, animatörler ve diğerleri ile çalışmak için basit araçlar.
 • Bir 2D fizik motoru, ViewPort’ta piksellerle doğru çalışma ve resimleri ölçekleme yeteneği içeren 2D projeler oluşturma imkanı.
 • Hareketli grafikte belirli bir açıda gerçek zamanlı olarak oluşturulan ve diğer nesnelerle birlikte görüntülenen 3B modelleri kullanmak.
 • 3D projeler geliştirmek için: 3DS Max, Maya, Blender ve tam animasyon destekli diğer editörlerle modellerin içe aktarılması.
 • Oluşturucu HDR, kenar yumuşatma ve doğrusal renk modlarını destekler.

Mantığı ayarlamak için, kodu Python’a çok benzer. Kaynak yoğun görevleri gerçekleştirirken işlevselliği genişletmek veya sistemi optimize etmek için C ++ API desteği bulunan yerleşik komut dosyası motoru kullanılır. Gerçek zamanlı söz dizimi vurgulamalı yerleşik düzenleyici, kodu hataların varlığı açısından otomatik olarak tamamlar ve analiz eder.

Artık hangi programların kendi oyununuzu geliştirmenize yardımcı olabileceğini biliyorsunuz.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası