2020’nin En İyi Strateji Oyunları – Zamanınıza Değer 10 Strateji

strateji oyunları

Çoğu insan için 2020 iyi bir zaman değildi. Hepimiz nedenini biliyoruz – pandemi, finansal bir çöküşe ve oyun pazarını da etkileyen çok sayıda başka soruna yol açtı. Ancak, bu zor zamanlarda bile tatmin edilmesi gereken bazı gruplar var. Bu tür gruplardan biri, son birkaç ayda bir dizi harika oyunu olan strateji hayranlarıdır.

İşte bu yıl, uzun kış akşamlarında gerçekten bir şans vermeye değer en iyi strateji oyunları. Bazıları çok başarılı yeniden yapımcılardı, diğerleri beğeni toplayan dizilerin yeni sürümleriydi veya daha önce diğer türlerle ilişkilendirilmiş döngülerin yan ürünleriydi. Çok uzatmadan 2020 en iyi strateji oyunları listemize başlayalım.

Desperados 3

 • Geliştirici: Mimimimi Games
 • Yayıncı: THQ Nordic / Nordic Games
 • Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One
 • İlk Oyun: 16 Haziran
Desperados 3

Vahşi batı serisi Desperados , istisnai olarak tanınan bir marka değil, tahmin ediyoruz ki çoğunlukla yeni girişlerin oldukça nadiren piyasaya sürülmesinden kaynaklanıyor. Bu seri 2001’de kuruldu; ikinci bölüm beş yıl sonra yayınlandı. Kötü bir resepsiyondan sonra, Spellbound Entertainment’tan içerik oluşturucular, döngülerine bir şans daha vermeye karar verdiler ve bir yıl kadar sonra Helldorado’nun yan ürününü yayınladılar . Ne yazık ki başarılı da olmadı fakat bizim için en iyi strateji oyunları listemize eklenebilecek bir başarıda.

Tüm bu sıkıntılardan sonra, franchise yıllarca bir belirsizlik içinde sıkışıp kaldı. Sonunda, hem daha küçük stüdyolar hem de fikri mülkiyet satın aldığı bilinen THQ Nordic (eski adıyla Nordic Games, Embracer Group holdinginin bir parçası) tarafından kurtarıldı. Yeni sahibi Desperados Mimimimi Games’in yetenekli ekibine serisinin üçüncü tam teşekküllü sürümünü emanet etti.

Desperados 3 Tanıtım Videosu

https://store.steampowered.com/app/610370/Desperados_III/

Age of Empires III: Definitive Edition

 • Geliştirici: Forgotten Empires / World’s Edge
 • Yayıncı: Microsoft
 • Platformlar: PC
 • Çıkış tarihi: 15 Ekim
Age of Empires

Geçen yıl, Age of Empires serisinin ikinci bölümünün güzel bir yeniden düzenlemesi , o yılın en iyi strateji oyunları listesinde yer aldı. Bu sefer serinin üçüncü kez yenilenmiş bir girişini aldık. Yine, tekerleği yeniden icat etmeye çalışmayan bir oyunla uğraşıyoruz – grafikler, ses ve arayüz iyileştirildi, ancak oyun mekaniklerine neredeyse hiç dokunulmadı (Amerikan medeniyetlerindeki gerekli değişiklikleri saymazsak), bu kesinlikle hayranları hppy yapacak, ancak aynı zamanda AoE 3’ten hiç hoşlanmayan insanları da korkutabilir .

Daha yüksek çözünürlüğe ve çok daha net kullanıcı arayüzüne ek olarak, şimdiye kadar oluşturulan tüm içeriği ve iki yeni uygarlığı (İnkalar ve İsveçliler) aldığımızı belirtmekte fayda var . Ayrıca iki oyun modu daha vardı – Tarihi Savaşlar ve Savaş Sanatı meydan okumaları.

Kanıtlanmış çözümlere sahip bir strateji arıyorsanız veya on beş yıl önce RTS’lerin nasıl gittiğini görmek istiyorsanız, Age of Empires III: Definitive Edition sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Age of Empires III: Definitive Edition Tanıtım Videosu

https://store.steampowered.com/app/933110/Age_of_Empires_III_Definitive_Edition/

Command & Conquer Remastered Collection

 • Geliştirici: Petroglyph
 • Yayıncı: Electronic Arts
 • Platformlar: PC
 • Çıkış Tarihi: 5 Haziran
Command Conquer

Age of Empires III: Definitive Edition , bu listedeki tek remaster değildir; bir diğer dikkate değer sürüm, orijinal Command & Conquer ve Command & Conquer: Red Alert‘ün revize edilmiş sürümlerini içeren Command & Conquer Remastered Collection idi .

Geliştirici ekip Petroglyph stüdyo Star Wars: Empire at War yazarları olarak oldukça benzer bir yöne gitti AoEIII kendi içinde kesin Edition’da . Yeni sprite ve birimlerle son derece yenilenmiş bir grafik tasarıma ve modern çözünürlükler için desteğe sahibiz. Kullanıcı arayüzü de itina ile geliştirilmiştir bazı yorumlara göre, zorluk düzeyini düşürmüştür.

Paket makul bir fiyata satılıyor ve çok fazla içerik sunuyor kesinlikle sıkılmayacaksınız ve bizim için 2020 en iyi strateji oyunları listesinde kesinlikle yer alması gereken bir oyun oldu.

Command & Conquer Remastered Collection Tanıtım Videosu

https://store.steampowered.com/app/1213210/Command__Conquer_Remastered_Collection/

Gears Tactics

 • Geliştirici: Splash Damage / The Coalition / Black Tusk Studios
 • Yayıncı: Xbox Game Studios / Microsoft Studios
 • Platformlar: PC, Xbox One, Xbox Series X / S
 • Çıkış Tarihi: 28 Nisan (PC), 9 Kasım (XOne), 10 Kasım (XSX / S)
Gears Tactics

Bu yılki en büyük olumlu sürprizlerden biri kesinlikle Gears Tactics oldu . Peki, kim düşünüldü: Xbox’ların amiral gemisi aksiyon oyunlarından biri, sadece bir flop olmayan bir strateji uyarlaması olacağını, hem karmaşık hem de erişilebilir olan gerçekten sürükleyici bir deneyim. Gears Tactics oyununa en iyi strateji oyunları listemizde tabi ki de yer verdik.

Bunun olacağını görmediğiniz için unutulmuş olabilirsiniz. İlk malzemeler, oyunun büyük oyunlardan önce takvimdeki boşlukları doldurması için tipik bir Microsoft oyunu gibi görünmesini sağladı . .

Bu arada Gears Tactics , düşünceli karakter gelişimi, ilgi çekici kampanya ve iyi tasarlanmış oynanışıyla şaşırtıcı derecede iyi bir stratejidir. Yaratıcılar, bir yandan ünlü XCOM serisini selamlarken , diğer yandan bu formülü bir tutam ek dinamikler ve birkaç ilginç fikirle zenginleştirerek yenilediler.

Bu arada, Microsoft’un eylemlerinde açıkça belli bir niyet var, çünkü ikinci, anahtar atıcı IP’si Halo da kendi stratejik alt serisi Halo Wars’u aldı . Bu stratejinin etkileri Gears Tactics kadar başarılı olursa , strateji hayranlarının ellerine bir darbe daha gelecek.

Gears Tactics oyununda listemizde yer aldığı Xbox Series X ve S İçin En İyi Oyunlar isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Gears Tactics Tanıtım Videosu

https://store.steampowered.com/app/1184050/Gears_Tactics/

XCOM: Chimera Squad

 • Geliştirici: Firaxis Games
 • Yayıncı: 2K Games
 • Platformlar: PC
 • Çıkış Tarihi: 24 Nisan
XCOM Chimera Squad

XCOM‘dan bahsetmişken , 2020 aynı zamanda efsanevi serinin bir sonraki bölümünü de beraberinde getirdi. Tam teşekküllü bir giriş değil, Chimera Squad adlı bir spin-off. Bu prodüksiyon ölçek olarak çok daha küçük ve önceki oyuna göre ( XCOM 2 , özellikle War of the Chosen’ın eklenmesiyle) çok daha kolay olmasına rağmen , yine de kaliteli bir eğlencenin sağlam bir bölümünü sunuyor.

Chimera Squad’ın eylemi , döngünün önceki bölümündeki olaylardan birkaç yıl sonra, yani uğursuz ADVENT’e karşı kazanılan zaferden sonra gerçekleşir. Oyun, City 31’de faaliyet gösteren seçkin bir görev gücünün üyelerine liderlik etmenize olanak tanır . Asıl görev, uzaylıların ve insanların bir arada yaşamasının bir sembolü olan metropolü istikrarsızlaştırmaya çalışan bir terör örgütü araştırmaktır.

Yaratıcılar, dönüş sistemini tamamen yeniden tasarlamak da dahil olmak üzere oyun mekaniğinde bazı önemli değişiklikler yaptılar – çatışmanın katılımcıları artık aynı anda değil, dönüşümlü olarak tepki veriyorlar, böylece oyuncular bir yandan kendilerini evlerinde hissedecekler ve Öte yandan, aynı oyunu tekrar oynadıkları izlenimini veriyor.

XCOM: Chimera Squad , bu oyundan XCOM 2 gibi başka bir devasa strateji beklemediğiniz sürece değerli bir yapım .

XCOM: Chimera Squad Tanıtım Videosu

https://store.steampowered.com/app/882100/XCOM_Chimera_Squad/

Total War Saga: Troy

 • Geliştirici: Creative Assembly
 • Yayıncı: SEGA
 • Platformlar: PC
 • Çıkış Tarihi: 13 Ağustos
Total War Saga

2020’de geri dönen bir başka klasik seri – bu sefer Creative Assembly’den Total War. Bu benzer şekilde seriye tam kapsamlı bir giriş değil, belirli tarihsel dönemlere değil, belirli tarihi olaylara odaklanan yapımları içeren Saga alt serisine ait başka bir oyun.

Oynanış açısından, “aynı şeyden daha fazlası ama daha iyi” ifadesini en iyi özetleyen başlık budur, ancak tamamen yeni bir hammadde sistemi gibi bazı ilginç değişiklikler de vardır. Görsel açıdan, antik Yunanistan ayrıntılı bir şekilde ve belirgin bir sanatsal yetenekle işlenmiştir. Yaratıcılar çeşitli efsanevi referanslara orijinal bir şekilde yaklaştılar – örneğin, Minotaur sadece boğa gibi giyinmiş güçlü bir savaşçı iken fırtınalar “Zeus’un gazabı” olarak anılıyor.

Bu oyunun piyasaya sürülmesi de ilginçti. Yaratıcılar alışılmadık bir hamle yapmaya karar verdiler ve ilk gün çalışmalarını Epic Games Store’da oyunculara ücretsiz olarak verdiler. Henüz denemediyseniz, birkaç uzun kış gecesi için mükemmel olacak.

Total War Saga: Troy Tanıtım Videosu

https://store.steampowered.com/app/1099410/Total_War_Saga_TROY/

Crusader Kings III

 • Geliştirici: Paradox Development Studio
 • Yayıncı: Paradox Interactive
 • Platformlar: PC
 • Çıkış Tarihi: 1 Eylül
Crusader Kings

Crusader Kings III, listemizin kaçıramayacağı bir oyundur. Döngünün bir sonraki bölümü, kişinin kendi ortaçağ imparatorluğunu yaratmasına ve yönetmesine izin vererek, büyük bir sadık hayran kitlesini hızla kazanan gerçek bir mücevher haline geldi. Bu sefer oyunun aksiyonu 9. ve 11. yüzyıllar arasında geçiyor – oyuna ne zaman başlamak istediğimizi kendimiz seçiyoruz ve çok sayıda rastgelelik sayesinde oyun neredeyse her seferinde biraz farklı görünüyor.

İkinci bölümle ilgili iyileştirmelerin listesi gerçekten uzun. Burada, diğerlerinin yanı sıra, çok daha büyük bir haritaya sahibiz (tüm Avrupa’yı, ayrıca Orta Doğu, Hint Yarımadası, Orta Asya ve Afrika’nın büyük bir bölümünü kapsayan) ve tamamen yeni bir geliştirme mekaniği – teknoloji yerini aldı. Çeşitli yenilik türlerini (askeri olanlar dahil ) tanıttığımız kültür.

Görünüşe göre Crusader Kings III , son derece geniş kapsamlı klasik bir RTS olmasına rağmen , RPG unsurları üzerinde de çok ağır olduğunu belirtmek gerekir. Bunlar onu daha çok bir ortaçağ asilzadesinin gelişmiş bir simülatörü haline getiriyor. Ancak bu, strateji oyunlarının hayranlarının bu oyundan kesinlikle hayal kırıklığına uğramayacağı gerçeğini değiştirmiyor.

Crusader Kings III Tanıtım Videosu

https://store.steampowered.com/app/1158310/Crusader_Kings_III/

Factorio

 • Geliştirici: Wube Software
 • Yayıncı: Wube Software
 • Platformlar: PC
 • Çıkış Tarihi: 14 Ağustos
Factorio

Kendi fabrikanızı yönetmeyi mi hayal ediyorsunuz? Yoksa söz konusu tesisi, doğrudan Starship Troopers’tan gelen uzaylı saldırılarına karşı savunmayı mı tercih edersiniz ? Bu sorulardan herhangi birinin yanıtları olumlu ise, şaşırtıcı, bağımsız ekonomik strateji Factorio ilginizi çekebilir . Bu bilim kurgu oyununda, tehlikelerin kötü hava koşulları ve yüksek radyasyonla sınırlı olmadığı düşman bir gezegende fütüristik bir fabrikayı yönetiyoruz.

Wube Software stüdyosunun çalışması, kesinlikle kolay bir oyun olmadığı için son derece yüksek bir karmaşıklık düzeyine sahip olabilir. Gerekli hammaddelere ve gelişen teknolojilere ve altyapıya dikkat etmenin yanı sıra, uzaylılardan gelen tehditlerle de başa çıkmak zorundayız. Bazı açılardan, bu bir hayatta kalma oyunudur – oyuncu, ekonomik stratejilerde alışılmadık bir durum olan sürekli gerilim altında çalışmaya zorlanır .

Factorio‘nun gerçekten yeni bir oyun olmadığını belirtmekte fayda var – yıllar önce başlık Steam’in Erken Erişiminin bir parçası olarak piyasaya sürüldü. Ancak, bu yıl nihayet tam sürümünü gördük ve kesinlikle denemeye değer

Factorio Tanıtım Videosu

https://store.steampowered.com/app/427520/Factorio/

Iron Harvest

 • Geliştirici: KING Art Games
 • Yayıncı: Deep Silver / Koch Media
 • Platformlar: PC (konsol sürümleri de planlanmıştır)
 • Çıkış Tarihi: 1 Eylül (PC); 2021 (PS4, XOne)
Iron Harvest

Polonyalı sanatçı Jakub Rozalski’nin yarattığı 1920+ evreniyle daha sıra dışı oyun serisine devam ediyoruz. Bu buhar elektrik mechs I. Dünya Savaşı savaş alanlarında göründükleri 20. yüzyılın alternatif, buhar / dizel serseri sürümüdür çatışma biz tarih derslerine öğretilen o biraz farklı çıktı ve Avrupa oldu gerçek üç güç arasında bölündü: Saksonya İmparatorluğu, Polanya Cumhuriyeti ve Rusviet.

Söz konusu oyun elbette Alman KING Art Games tarafından yaratılan Iron Harvest. Bunun nedeni, diğer şeylerin yanı sıra, tek tek askerlere değil, bütün birlikleri yönetmemizdir; dahası, dövüşler sırasında doğru pozisyonları almak çok önemlidir ve temel yönetimi ve ham madde elde etmek yerine taktik katmana ağırlık verilir . Elbette, fark şu ki, Demir Hasat’ta savaş alanında çok sayıda tuhaf yürüme makinesi var.

Kesinlikle mükemmel bir oyun değil, ancak büyüleyici iklim ve havalı kampanya, bazı oyun eksikliklerini kolayca unutmanıza izin veriyor.

Iron Harvest Tanıtım Videosu

https://store.steampowered.com/app/826630/Iron_Harvest/

Panzer Corps 2

 • Geliştirici: Flashback Games
 • Yayıncı: Matrix Games / Slitherine
 • Platformlar: PC
 • Çıkış Tarihi: 19 Mart
Panzer Corps 2

Son olarak tunr tabanlı oyunların ve II.Dünya Savaşı gerçekliğinin hayranları için bir şey. Panzer Corps 2 , 2011 strateji oyununun devamı niteliğindedir. Takip, Flashback Games (The Lordz Games’teki geliştiricilere yardım eden ilk bölümün ortak yazarları) tarafından geliştirildi. Oyun, hiziplerden birinin kontrolünü ele geçirmenize ve birkaç farklı savaş sahnesinde birkaç düzine senaryodan birini oynamanıza izin verir.

Savaşlarda, gerçekçi bir şekilde yeniden üretilmiş ekipman kullanarak gerçek tarihi birimleri yönetiyoruz. Oyuncu, en iddialı planlara bile müdahale edebilecek bir dizi faktörü hesaba katmalıdır – gücünün ve erzaklarının durumu ve hava durumu . Geliştiriciler ayrıca Hotseat modunda, arkadaşlara karşı rekabet etmeye veya AI’ya karşı onlarla güçlerini birleştirmeye izin veren yerel çok oyunculu mod uyguladılar.

Döngünün önceki bölümünden büyük bir değişiklik görsel ayardı – Unreal Engine 4 teknolojisi burada kullanıldı ve grafikleri çok daha iyi hale getirdi. Oyunun eyleminin gerçekleştiği haritalar daha ayrıntılı, bu harika, çünkü zamanımızın çoğunu savaş alanındaki birliklere komuta etmekle harcıyoruz.

Panzer Corps 2 Tanıtım Videosu

https://store.steampowered.com/app/1072040/Panzer_Corps_2/

Bu yazımızı beğendiyseniz daha önce hazırlamış olduğumuz 2019’un En Sevilen Strateji Oyunları yazımızı da inceleyebilirsiniz. Yazı hakkında yorum yapmayı unutmayın, geri dönüşleriniz bizim için önemlidir.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası